Redzes korekcija ar kontaktlēcām

kontaktlēcasRets Skrickis, augusts 26, 2010 21:25 | 1,903 skatījumi | Drukāt rakstu

Redzes korekcija ir nepieciešama 58% iedzīvotāju. Uz šodienu galvenie redzes korekcijas veidi ir: brilles, kontaktlēcas un ķirurģiskā korekcija. Kontaktlēcas izvēlas no 1 līdz 10% iedzīvotāju dažādās pasaules valstīs. Kādas tad ir kontaktlēcu priekšrocības? Kontaktlēcas atrodas tieši uz acs, tādi nodrošinot labāku redzes kvalitāti nekā brilles. Kontaktlēcas ir vairāk piemērotas aktīvam dzīves stilam. Arī salīdzinot ar ķirurģisko (lāzera) korekciju kontaktlēcas vairumā gadījumu dod labāku redzes kvalitāti.

Visvairāk tiek lietotas mīkstās kontaktlēcas – 85% no visām. Tās var būt gan plānveida maiņas- pacienti paši maina savas kontaktlēcas noteiktā laikā (pēc vienas nedēļas, mēneša vai katru dienu), bet ārstu apmeklē noteiktajos termiņos (parasti reizi pusgadā), gan tradicionālās nomaiņas – pacienti maina kontaktlēcas apmeklējot ārstu.

Ja agrākos gados mīkstās kontaktlēcas izgatavoja tikai no hidrogēla (dažādi polimēri kas satur ūdeni no 38-70%) tās bija pietiekoši mīkstas un komfortablas, bet ne vienmēr ar pietiekošu gaisa caurlaidību, tad tagad aizvien vairāk ražotāju savas lēcas izgatavo no silikonhidrogēla – materiāla, kurā apvienots hidrogēla lēcu komforts ar augstu gaisa caurlaidību. Tieši šīs kontaktlēcas ir visdraudzīgākās acīm. No šī materiāla tiek izgatavotas arī kontaktlēcas, ko var atstāt acīs arī pa nakti.

Tomēr ne visiem pacientiem šīs kontaktlēcas spēj nodrošināt pietiekamu labu redzi. Aptuveni 30% visu kontaktlēcu lietotāju ir ar tādām redzes problēmām, kuru korekcijai nepieciešamas speciālas individuāla pasūtījuma kontaktlēcas.

Ir cilvēki, kuru acs optiskā sistēma lauž starus dažādi dažādos meridiānos – astigmātisms. Lielāka astigmātisma gadījumos ar parastām sfēriskām mīkstajām kontaktlēcām šie pacienti nevar iegūt pietiekošu redzes asumu. Tam domātas mīkstās toriskās kontaktlēcas.

Pēc 40 gadu vecuma cilvēkiem parādās grūtības vienādi skaidri redzēt dažādos attālumos – presbiopija (vecuma tālredzība). Parasti tad lieto brilles tuvumam. Bet pastāv iespējas to koriģēt arī ar kontaktlēcām -- progresīvās kontaktlēcas.

Arī pacientiem ar augstas pakāpes tuvredzību (-10 dioptrijas un vairāk) mīkstās sfēriskās kontaktlēcas nedod pietiekamu redzes asumu. Tāpēc neskatoties uz visu plašo mīksto kontaktlēcu piedāvājumu tiek lietotas cietās kontaktlēcas. Tagad tās tiek izgatavotas no gaisu caurlaidīgiem materiāliem, un ir piemērotas nekaitīgai valkāšanai visas dienas garumā. Tieši cietās kontaktlēcas ir vienīgā redzes korekcijas iespēja cilvēkiem ar dažām acu slimībām, kas bojā acs priekšējo daļu, kā keratokonuss.

Dažādu acs kosmētisku defektu korekcijai domātas kosmētiskās kontaktlēcas.

Visas iepriekšminētās kontaktlēcas tiek piemeklētas vai izgatavotas katram pacientam individuāli pēc viņa acu optiskajiem parametriem divu līdz četru nedēļu laikā.

Lai varētu pareizi piemeklēt šīs kontaktlēcas nepieciešama kvalificēta acu izmeklēšana, kas šodien nav iedomājama bez atbilstošiem aparātiem. Lai precīzi noteiktu acs priekšējās virsmas izmērus un pielaikotu atbilstošākās kontaktlēcas katram pacientam, tiek lietots datortopogrāfs.  Izmantojot to, iespējams piemeklēt kontaktlēcas arī tādiem pacientiem, kam agrāk tas nebija iespējams. Tāpat ar šo aparatūru var agrīni diagnosticēt pat vismazākās izmaiņas acu priekšējās daļās, tādi padarot kontaktlēcu valkāšanu drošāku.

Lai kontaktlēcu valkāšana būtu nekaitīga acīm, ar pareizi piemeklētām kontaktlēcām, tas ir ārsta darbu, vien nepietiek. Nepieciešams ir šīs kontaktlēcas pareizi lietot un kopt, kas jau ir atkarīgs tikai no paša pacienta. Tāpēc arī kontaktlēcu kopšana šodien ir padarīta pēc iespējas vienkāršāka – lēcas katru vakaru tikai jānotīra un jāievieto konteinerā ar atbilstošu šķīdumu. Vēl ļoti svarīgi kontaktlēcu lietotājiem ir regulāri apmeklēt ārstu noteiktajos termiņos, kā arī mainīt kontaktlēcas noteiktajā laikā.

To kādas kontaktlēcas ir vislabāk piemērotas katram pacientam var noteikt tikai ārsts pēc acu izmeklēšanas un ņemot vērā katra pacienta darba un dzīves veidu. Tāpat ārsts zinās ieteikt arī atbilstošos kopšanas līdzekļus attiecīgajām kontaktlēcām.

Birkas: , , , ,

  • Dalies Facebook

Nav komentāru

Tavs komentārs par rakstu