Mazuļa pirmā vizīte pie acu ārsta

Bērnu redzeVineta Aizkalne, septembris 21, 2010 13:15 | 2,678 skatījumi | Drukāt rakstu

Viena no visbiežākajām sūdzībām zīdaiņu vecākiem pirmajā dzīves gadā ir par strutainiem izdalījumiem no mazuļa actiņām. Tie var liecināt par akūtu iekaisumu, kas ir neatliekami jāārstē. Biežāk strutaino izdalījumu iemesls ir tas, ka mazuļa acīm vēl nav atvērusies saistaudu membrāna un radies nosprostojums asaru novadceļos. Tad bērnam jāveic masāža asaru maisiņa rajonā. Taču, ja mazuļa actiņas pēc pamošanās ir aizlipušas un ir strutaini izdalījumi, jāpilina acu ārsta ieteiktie medikamenti. Tomēr ilgstoši lietot pretiekaisuma pilienus zīdainim ir kaitīgi. Ja asarošana un izdalījumi no acīm nemazinās, tad ir nepieciešama neliela ķirurģiska iejaukšanās -- asaru novadceļu zondēšana, jo acu pūžņošanai bieži var pievienoties dažādas smagākas infekcijas un arī vecākiem ir grūti ilgstoši kopt mazuļa aizlipušās acis.

Tas, vai mazuļa redze būs laba vai slikta, ir ļoti atkarīgs no ģenētiskajiem faktoriem. Bieži iedzimst tālredzība. Ja tā ir atšķirīga starp abām actiņām, var izveidoties šķielēšana. Savukārt augstas pakāpes tuvredzība maziem bērniem ir reti sastopama.

Visi mazuļi gada vecumā noteikti jāaizved pie acu ārsta. Vislabāk vizīti ir ieplānot tā, lai mazulis būtu labā noskaņojumā, -- lai bērns ir izgulējies un paēdis, nevis niķīgs un noguris. Vizītes laikā ārsts novērtē, kā bērniņš skatās, kā fiksē skatienu, vērtē acu kustības, vai tās ir vienmērīgas, vai nav traucējumu. Apskatās arī acu dziļākās vides, vai tajās nav iedzimtas īpatnības, kas varētu traucēt attīstīties mazuļa redzei. Ar dažādiem mērinstrumentiem pārbaudot aci, ārsts novērtē, vai mazulim nav kāda no staru laušanas īpatnībām -- tālredzība, tuvredzība vai astigmātisms. Ja tādas būs, tiks izrakstītas brilles, ļaujot stariem nonākt uz tīklenes un pilnvērtīgi attīstīties bērna redzei. Ja brilles netiek valkātas, tas visbiežāk ir vājredzības jeb ambliopijas cēlonis.

Kaut arī mazulim viena gadu vecumā ar redzi viss ir bijis kārtībā, triju gadu vecumā atkal vajag aizvest viņu pie acu ārsta. Bērns jau ir spējīgs atbildēt uz ārsta jautājumiem. Apmeklējuma laikā ārsts pārbauda kopredzi, staru laušanu, kā bērns redz ar katru aci atsevišķi. Šajā vecumā ir iespēja pārbaudīt krāsu redzi. Meitenēm reti sastop krāsu redzes traucējumus, bet zēniem jau agrā bērnībā var pateikt krāsu redzes novirzes.

Birkas: , ,

  • Dalies Facebook

1 Komentārs

    Tavs komentārs par rakstu