Redzes atjaunošana pēc veiktās kataraktas operācijas

Redze un acisDaktera Kuzņecova Klīnika, oktobris 27, 2010 16:50 | 10,101 skatījumi | Drukāt rakstu

Pēc kataraktas operācijas acs ir afakiska, tas ir – tai nav lēcas. Tas nenozīmē, ka Jūs neko nevarēsiet redzēt. Vai Jūs esat kādreiz atvēruši acis zem ūdens? Aptuveni tāda pasaule izskatās ar kataraktas pacienta acīm pēc veiktās operācijas.

Jūs varēsiet orientēties telpā un veikt vienkāršas darbības. Lai atjaunotu Jūsu redzi pēc kataraktas operācijas var izmantot brilles vai kontaktlēcas vai mākslīgās lēcas (intraokulārās lēcas – saīsināti IOL), ko ievada (implantē) acī izoperētās apduļķotās lēcas vietā.

Intra okulārās lēcas implantēšana ir pati efektīvākā redzes korekcijas metode pēc kataraktas operācijas veikšanas. Tā ļauj iegūt ne tikai augstas pakāpes redzes asumu, bet arī atbrīvo no diskomforta sajūtas, ko izjūt pacienti, kuriem ir jānēsā brilles ar bieziem stikliem. Bez tam, mākslīgās lēcas ievietošana acī Jūs atbrīvos no nepieciešamības pirkt kontaktlēcas un to kopšanas līdzekļus vai dārgas brilles.

Taču pat pēc implantācijas operācijas dažiem pacientiem var būt pazemināts redzes asums, kas var būt paralēli noritošo acu saslimšanu sekas.

Intraokulārā lēca.

Intraokulārā lēca sastāv no optiskās daļas un atbalstošajiem elementiem, kas to notur acī. Pēc savām optiskajām īpašībām intraokulārā lēca ir tuva dabiskajai lēcai. Tā ir ļoti droša un var visu mūžu palikt Jūsu acī.
Eksistē daudz intraokulāro lēcu veidi. Pamatā tās ir mugurējās kameras lēcas, ko ievieto aiz varavīksnenes un zīlītes. To, kurš no lēcu tipiem ir Jūsu acij piemērots, izšķirs ķirurgs. Mākslīgās lēcas optiskais stiprums tiek katram pacientam piemeklēts individuāli, ņemot vērā pacienta acs optiskās un anatomiskās īpatnības.

Bez tam, ārsts ņem vērā Jūsu profesijas specifiku un sociālos apstākļus. Ja Jūs aizraujaties ar medībām, nodarbojaties ar sportu vai esat autovadītājs, Jums tiks ieteikta tāda tipa lēca, lai Jūs varat iztikt bez brillēm, kad nepieciešams redzēt tālumā.
Ja Jums ir nepieciešams daudz lasīt un rakstīt, tad mākslīgā lēca Jūs atbrīvos no nepieciešamības lietot brilles strādājot tāda veida darbus.
Ļoti retos gadījumos, kad ir ļoti smaga līdztekus noritoša patoloģija, acu ārsts var izlemt, ka implantēt intraokulāro lēcu nav mērķtiecīgi.

Pēcoperācijas periods
Pirmajās pēcoperācijas dienās apkārtējie priekšmeti Jums var izskatīties deformēti. Tā tas notiek, jo zīlīte ir paplašināta un atsevišķos gadījumos acī tiek uzliktas šuves. Kad acu zīlīte sašaurināsies, Jūs izjutīsiet redzes uzlabošanos, bet pēc veiktās operācijas dažam nedēļām jūsu redze būs pilnībā atjaunojusies.
Retos gadījumos ir iespējams, ka dažus mēnešus pēc lēcas izņemšanas operācijas mugurējā kapsula apduļķojas. Slimnieks izjūt zināmu redzes pasliktināšanos operētajā acī. Šādos gadījumos runā par atkārtoto kataraktu. Pārliecīgam uztraukumam nav pamata: pēc veiktās lāzera procedūras pielietošanas pēc dažām stundām redze atjaunojas.

Kā pareizi iepilināt acu pilienus.
Pusotru mēnesi, Jums būs nepieciešams patstāvīgi pilināt acu pilienus operētajā acī. Iemācieties, kā to pareizi darīt.

 • Lai iepilinātu acī pilienus, Jums galva nedaudz jāatliec atpakaļ.
 • Skatiens jāvērš uz augšu.
 • Nedaudz jāatvelk apakšējais plakstiņš un tai vietā jāiepilina pilieni.
 • Pietiek ar 1-2 pilieniem.
 • Cenšaties ar pipetes galu nepieskarties plakstiņu ādai un skropstām.
 • Ja jums ārsts ir nozīmējis vairākus medikamentus, tad starp to iepilināšanu ir jāievēro 20-30 sekunžu intervāls.

Padomi drīzākai izveseļošanai.
Lai pēcoperācijas periods priekš jums noritētu bez sarežģījumiem un ātri, Jums ir jāseko speciālistu ieteikumiem:

 • Pirmajās divās līdz trīs nedēļās cenšaties negulēt uz operētās acs pusi
 • Neberzējiet, nespaidiet un neaiztieciet aci ar rokām;
 • Izvairieties no ūdens un ziepju nokļūšanas acī, lai tā nenotiktu, uzlieciet uz operētās acs sterilu marles pārsēju un leikoplastu. Pēc dušas vēlams iepilināt acī dezinficējošus acu pilienus;
 • Centieties nepakļaut operēto aci straujām temperatūras svārstībām pirmajos trīs mēnešos pēc operācijas: atturieties no pirts, baseina, solārija, saunas apmeklējuma;
 • Neceliet smagumus;
 • Pirmajos trīs mēnešos pēc veiktās operācijas izvairieties no smaga fiziska darba veikšanas, it īpaši, no darba, kas saistīts ar strauju galvas noliekšanu uz leju un atrašanos šādā stāvoklī;
 • Lai paceltu priekšmetus no grīdas nepieliecieties, bet pietupieties;
 • Acu kosmētiku drīkst lietot ne ātrāk, kā mēnesi pēc veiktās operācijas;
 • Pilnībā ir jāizslēdz fiziskās aktivitātes, kas saistītas ar sportu pirmajos trijos mēnešos pēc operācijas. Ar laiku Jūs pakāpeniski varēsiet sākt rīta vingrošanu, tad peldēšanu, skriešanu un citas fiziskās aktivitātes, kas nav saistītas ar straujiem satricinājumiem un ķermeņa sasprindzinājumiem (pilnībā izslēdzama ir īso distanču skriešana, lēkšana ūdenī, jāšana, svarcelšana, bokss);
 • Nesēdieties pie automobiļa stūres, līdz acs nav pilnībā sadzijusi.
 • Izejot ārā lietojiet saulesbrilles!


Birkas: , , ,

 • Dalies Facebook

2 Komentāri

 1. Vijas saka:

  u00a0Kas notiek, ja ceu013c smagumu?

 2. Irina Jagilovica saka:

  Mu0101kslu012bga lu0113ca var izmainu012bt pozu012bciju un lu012bdz ar to var pasliktinu0101ties redzes asums. Ku0101 aru012bu00a0nnnnir ju0101sadzu012bst radzenesngriezuma vietai.

Tavs komentārs par rakstu