Kādu briļļu lēcu materiālu izvēlēties?

Jautājumi, brillesEvija Barkāne, janvāris 11, 2011 15:11 | 8,671 skatījumi | Drukāt rakstu

Mūsdienās optikā ir ļoti plašs piedāvāto briļļu lēcu sortiments. Reizēm klients, dzirdot tik daudz informācijas par lēcām, apjūk, jo nespēj izvērtēt, kas viņam būtu labāks. Tādēļ ir konsultanti vai acu speciālisti, kas izskaidro šo lēcu atšķirības.

Izvēloties briļļu lēcas, uzmanība ir jāpievērš kvalitātei, praktiskumam, estētiskajam izskatam un cenai. Ir lēcas, kas nodrošina augstāku attēla kvalitāti, bet ir arī lēcas, ka to pazemina. Tāpat ir lēcas, ka var radīt diskomfortu, nogurumu, kā arī sabojāt estētisko izskatu, piemēram, Latvijā bieži vien ir novērojama tendence izvēlēties dārgus zīmola ietvarus, bet ielikt tajā vislētākās lēcas, kuras šo estētisko izskatu bojā, jo tām nav tik laba kvalitāte.

Pirms vairākiem gadiem optikas sfēra nebija tik attīstīta. Ļoti reti varēja dabūt nepieciešamās briļļu lēcas laicīgi, līdz ar to cilvēkiem nācās samierināties ar to, kas ir. Daudzi cilvēki pat mēnešiem ilgi gaidīja savas briļļu lēcas no ārzemēm. Pieejamais materiāls bija stikls. Mūsdienās šis materiāls vairs netiek piedāvāts kā primārais. Izvēloties briļļu lēcas, ir jāņem vērā vairākas to materiālu īpašības

Briļļu lēcu raksturīpašības.

Briļļu lēcu materiālus pamatā raksturo sekojoši parametri:

 • refrakcijas jeb laušanas koeficients (indekss)- jo augstāks laušanas koeficients, jo plānāka lēca un mazāk kropļojumu. Atšķirība vislabāk redzama lielu dioptriju gadījumos, kā arī, kad ir liela atšķirība starp acīm. Ir iespēja piemeklēt pēc iespējas līdzīgākas biezuma lēcas. Stiklam laušanas koeficients ir sākot no 1.5- 1.9, savukārt optiskajam plastikātam 1.5- 1.7. Lēcas, kurām indekss lielāks kā 1.6, sauc par augsta indeksa lēcām.
 • Abbes skaitlis (norāda aberāciju jeb kropļojumu pakāpi lēcas malās, jo, skatoties caur lēcas optisko centru kropļojumu nav, bet, skatoties uz malām, ir redzami krāsaini kropļojumi, ko sauc par hromatisko aberāciju; jo mazāks Abbes skaitlis, jo lielāki kropļojumi)
 • Svars. Parasti norādīts lēcu kataloga un ir atkarīgs no lēcu biezuma un materiāla izvēles. Stikls ir uz pusi smagāks par plastikātu.

Augsta indeksa lēcas parasti ir dārgākas par standarta indeksa lēcām. Jāpiemin, ka gandrīz visas augsta indeksa lēcas tiek piedāvātas uzreiz ar dzidrināto pārklājumu.

Monofokālo briļļu lēcu dizaini.

Briļļu lēcas pēc dizaina iedalās sfēriskās un asfēriskās.

Sfēriskās lēcas- abas virsmas var uzskatīt par daļu no lodes virsmas vai arī viena no virsmas pusēm var būt plakana. Brillēs parasti novieto tā, lai mazāk izliektā vai vairāk ieliektā virsma būtu tuvāka acij. Ar šādu lēcu parasti koriģē vienkāršākus gadījumus.) Sfēriskas briļļu lēcas mazliet biezākas un liektākas nekā asferiska dizaina lēcas, kā arī pie slīpa acu skatiem ir lielāka stipruma kļūda nekā asfersikām lēcām.

Asfēriskā lēca- ap 1990. gadu strauji tirgū parādījās šīs lēcas, kas ir daudz sarežģītākas nekā sfēriskās lēcas. Šīm lēcām ir vairākas priekšrocības salīdzinot ar sfērisko lēcu dizainu: tās ir plakanākas, plānākas un līdz ar to vieglākas, samazina kropļojumus, (tās ir ar augstu refrakcijas koeficientu, beidzas ar plānāku malu, kas)vizuāli rada acij mazāku palielinājumu vai samazinājumu, (novietotas tuvāk acij), vieglākas pat līdz 43%, mazāka stipruma kļūda, skatoties uz sāniem.

Vērtējot estētisko izskatu, asfēriska dizaina lēcas ievērojami uzlabo briļļu izskatu pie vidējiem un lieliem „plus” stiprumiem.

Ja cilvēks ir pieradis pie konkrēta lēcu dizaina (sfēriskas vai asfēriskas), tad mainot lēcu dizainu būs vajadzīgs neliels adaptācijas periods, kas var ilgt pāris stundas līdz pat vairākām dienām.

Lēcu dizainu sadalījums ir aktuāls tikai pie augstāka indeksa lēcām. Piemērām, Lēca ar laušanas koeficentu 1,67 var būt gan sfēriska, gan asferiska dizaina.

Asfēriska dizaina lēca ir parasti mazliet dārgāk par sfēriska dizaina lēcu.

Briļļu lēcu materiālu veidi:

 • Stikls- pamatā ir minerālstikla lēcas, bet tām var būt arī dažādi piemaisījumi, kuri izmaina lēcas īpašības, piemēram, Krona stiklam ir liels smago metālu piemaisījums, rezultātā tam ir izteikta cietība, palielinās refrakcijas koeficients, samazinās Abbes skaitlis, līdz ar to palielinās kropļojumu daudzums.

Visvecākais no materiāliem ir stikls. Tas ir smags, plīstošs, traumatisks, bet tas nenoskrāpējas tik ātri kā plastikāts. Galvenās stikla priekšrocības ir augstākas laušanas koeficienta robežas nekā plastikātam un mehāniskā izturība (izņemot triecienus). Šo materiālu parasti izvēlas biežāk tie cilvēki, kas brilles lieto daudzus gadus un ir pieraduši pie šī materiāla- tie ir vecākas paaudzes cilvēki, kā arī konkrētu profesiju pārstāvji, piemēram, metinātāji (smalkas metāla daļiņas daudz vieglāk var sabojāt plastikāta lēcas nekā stikla) un gadījumos, ja darbs ir pie augstām temperatūrām, jo stiklam ir lielāka temperatūras izturība.

Stiklu izvēlas:

 • vecāka gada gājuma cilvēki, kas jau gadiem ilgi lieto stikla lēcas;
 • konkrētas profesijas pārstāvji;
 • lielu dioptriju gadījumā, kad klients nav spējīgs samaksāt par plastikāta lēcām, jo plānināts stikls parasti ir lētāks;
 • klienti, kas vēlās visplānākās lēcas (pieejams plānāks stikls nekā plastikāts).

Kā jau iepriekš minēju, stikls nav vairs izplatīts sabiedrībā, jo labas, kvalitatīvas stikla lēcas, piemēram, Zeiss firmas stikla hameljona lēcas ar dzidrināto pārklājumu, maksā ļoti dārgi.

 • Polimērs jeb plastikāts:
  • Polikarbonāts- ciets, neplīstošs plastikāts, ko izmanto skrūvbriļļu izgatavošanai
  • CR39- neizturīgs pret skrāpēšanos, plīst lielos gabalos;
  • Polimetilakrilāts (plastikāti)- par 50% mazāks svars, mazāk bīstams nekā stikls, mazāk svīst, jo mazāka siltumietilpība.

Ir dzirdēti viedokļi, ka plastikāta briļļu lēcas viegli skrāpējas, ir mazāk caurspīdīgas un sliktākas kvalitātes. Tomēr gribētu teikt, ka šis fakts ir mānīgs, jo mūsdienās tehnoloģijas it ļoti attīstītas. Plastikāta lēcas tiek ražotas no īpaša polimēra materiāla, kuram optiskās īpašības nemaz nav sliktākas kā optiskajam stiklam. Galvenās plastikāta īpašības:

 • viegls materiāls ( 2 reizes vieglāks kā stikls)
 • nav traumatisks ( briļļu lēcas saplīšanas gadījumā risks savainot aci ir daudz mazāks nekā stikla lēcām, jo tas ir izturīgāks un plīsuma gadījumā nav tik traumatisks. Ir valstis, piemēram, ASV, kur stikla briļļu lēcas principā ir aizliegtas, jo nav izturējušas plīšanas testu, ko veic pārbaudēs. Tikai īpašos medicīniskos gadījumos tiek atļauts lietot stiklu.
 • viegli krāsojams- plastikāts ļauj brīvi variēt, tonējot lēcas dažādās krāsu kombinācijās.

Kā visiem materiāliem arī plastikātam ir mīnuss. Tas ātrāk noskrāpējas nekā stikls. Tomēr tehnoloģijas un zinātne attīstās, un arī plastikātam ir izgudroti dažādi klājumi, kas palīdz novērst šo problēmu.

Ir jāpiemin polikarbonāta materiāls. Šis lēcu materiāls ir:

 • komfortabls- par 35% vieglāks, 30% plānāks kā tradicionālais organiskais (plastikāts) lēcu materiāls, piemērots cilvēkiem, kuriem ir svarīgi, lai lēcas būtu vieglas, plānas (indekss 1,59) un triecienizturīgas. Tām ir 100% UV aizsardzība.
 • Estētisks- polikarbonāta lēcas ir tik pat plānas kā augsta indeksa lēcas, tā kā lēcu virsma pārklāta ar speciālu lakas kārtiņu, lai tās būtu ļoti izturīgas, šīs lēcas izmanto skrūvbriļļu izgatavošanai, kā arī ļoti labi der titāna ietvariem un ietvariem ar stīgu. Polikarbonāta lēcas ir ļoti dzidras, jo tām ir dzidrinātais daudzslāņu pārklājums, kā arī virsmas pārklājums, kas pasargā lēcas no mitruma un netīrumiem, kā arī atvieglo to kopšanu..
 • Drošs. Polikarbonāta lēcas neplīst, tās ir grūti sasist, tām ir 12 reizes lielāka triecienizturība nekā organiskai briļļu lēcai un 200 reizes lielāka nekā stiklam. Šis ir vispraktiskākais briļļu lēcu materiāls.

Gribētu pievērst uzmanību bērnu briļļu lēcu piemeklēšanai un izvēlei. Vislabākā izvēle ir polikarbonāta materiāls, jo tas ir izturīgs un nav traumatisks.

Birkas: , , , ,

 • Dalies Facebook

Nav komentāru

Tavs komentārs par rakstu