Asarošana var būt kaitinoša!

Redze un acisEvija Barkāne, februāris 17, 2011 10:19 | 9,884 skatījumi | Drukāt rakstu

Vai ikdienā tev traucē acu asarošana? Vai ir sajūta, ka asaru upe tek pār vaigiem un tas ir apnicīgi un traucējoši? Protams, tas rada diskomfortu. Bet, kādi tad ir asarošanas iemesli?

Vispirms ir jāzin asaru produkcijas veids un to nozīme. Kad kāds svešķermenis tiek acī, asaru plēvīte palīdz aizsargāt aci, aizvadot svešķermeni prom. Acis tiek mitrinātas un samazina iekaisumu risku. Ne velti sausās acs gadījumā acis ir apsārtušas un reizēm pat iekaisušas.

Asaras producē asaru dziedzeris, kas atrodas acs augšpusē zem uzacīm. Mikršķināšana ir nepieciešama, jo tā palīdz novaīdt asaras uz acs spraugu, lai to mitrinātu un aizsarātu. Tālāk asaras tiek novadītas caur augšējo un apakšējo asaru punktiņu,kas atrodas plakstu iekspusē pie deguna puses, uz kanālīšiem, kas apvienojas, un tālāk asaras nonāk asaru maisā, kurš atrodas blakus degunam. No asaru maisa asaras plūst uz deguna-asaru kanālu.

Asarošana norāda uz nepareizu asaru kanālu darbību vai asaru produkcijas daudzuma izmaiņām, tomēr asarošanas simptomi var būt dažādi.

Simptomi:

 • Izplūdusi redze (miglošanās);
 • Paaugstināta asaru produkcija;
 • Apsārtums (izteikts acu kaktiņos);
 • Kairināti plaksti;
 • Neliels pietūkums acu kaktiņos.

Vai jūs aizdomājaties kādreiz, kas izraisa acu asarošanu? Tā var ietekmēt visas vecuma grupas, tomēr ieaugušie un vecāki cilvēki biežāk tiek pakļauti šim riskam.

Iespējamie cēloņi:

 • Visbiežāk asarošanu izraisa sausās acs sindroms. Sausuma sajūta, asarošana, apsārtums un smilšu sajūta acīs ir galvenie sauso acu cēloņi, kas rada diskomfortu.
 • Asarošanu rada asaru kanāla aizsērēšanās, iekaisums. Rezultātā asaras netiek novadītas uz deguna kanālu un rada asarošanu.
 • Asaru novadošās sistēmas patoloģijas- asaru punktiņa iegriešanās uz iekšu,izvēršanās uz āru, aizaugšana.
 • Blefarīts. Bakteriālas infekcijas gadījumā rodas plakstu iekaisums, rodas folikuļi. Blefarītu var radīt arī acu plakstu alerģijas, dermatīti, kas rada sūrstēšanas sajūtu plakstos un asarošanu. Var mainīties plakst stāvoklis- noslīd vai izliecas, līdz ar to asaras netiek novadītas caur asaru punktiņu uz asaru kanālu, bet gan tek pār vaigiem.
 • Asarošanu rada kairinājums- dūmi, putekļi, vējš, smogs, kā arī acu mikrotraumas.
 • Konjunktīvas iekaisuma (konjunktivīta) gadījumā asarošana ir pastiprināta.
 • Vecums.
 • Ja cilvēks ir slims, tam ir iekaisuma un infekcijas slimība, kas skar elpceļus, tad iespējams, ka infekcija izplatās arī acīs, līdz ar to ir sagaidāma arī asarošana.

Ārstēšana:
Ārstēšana atkarīga no asarošanas cēļoņa, jo ir ļoti būtiskinoteikt pareizo asarošanas cēloni. Ja asarošanu rada apkartējā vide- dūmi, netīrumi, ķīmiskās vielas, sauss gaiss, to var ārstēt ar mitrinošo pilienu palīdzību. Alerģijas gadījumā acu ārsts izraksta antiistamīna līdzekļus. Bieži vien asarošana ir tikai neliela komplikācija kādai nopietnākai problēmai, līdz ar to ir obigāti jāapmeklē acu ārsts, jo viņš var nosūtīt uz papildus izmeklēšanu, ja tas ir nepieciešams.

Acu speciālists veic Širmera testu, kas palīdz noteikt asaru kvalitāti un daudzumu. Sausās acs gadījumā lieto lublikantus, bet nopietnākos gadījumos, kad nekas nelīdz, ārst asaru kanāliņā ievieto tapiņu, lai asaras neplūstu tik strauji prom, lai acs virsma tiktu mitrināta. Būtiska ir telpas gaisa kontrole, kā arī laika apstākļu ietekme. Vējainā, mitrā, saulainā un akstuma laikā saulesbrilles ir labs aizsarglīdzeklis, tas mazina acu jutību, samazinās asarošana. Saules un vējš var tikai apsliktināt situāciju, tādēļ aizsargbrilles ir jālieto. Tādas infekcijas kā blefarīts, konjunktivīts tiek ārstētas ar antibiotikām.

Reizēm ir nepieciešama acu skalošana vai pat ķirurģiska iejaukšanās, kuras laika atbloķē noslēgto asaru kanālu vai punktiņu.

Tā kā acu asarošanu izraisa daudzi faktori, ir nekavējoties jādodas pie acu speciālista un jānoskaidro problēmas cēlonis. Ja jūsu acis nepārtraukti asaro, jādodas pie speciālista un jātiek galā ar problēmu!

Birkas: , , , , , ,

 • Dalies Facebook

2 Komentāri

  Tavs komentārs par rakstu