Kārdifa- sapnis vai iespēja?

JautājumiEvija Barkāne, novembris 21, 2012 11:12 | 1,001 skatījumi | Drukāt rakstu

Optometrijas pirmsākumi Latvijā meklējami 90.gadu otrajā pusē, kad sākās sadarbība ar itāļu speciālistiem un Optometrijas un redzes zinātnes nodaļas veidošana, un vēlāk arī pirmo optometristu apmācīšana. Optometrija Latvijā, kādu mēs to pazīstam šodien, gājusi garu ceļu, attīstoties, piesaistot sabiedrības uzmanību un novērtējumu. Pēdējo gadu laikā Latvijas Universitātes studentiem no Optometrijas nodaļas tiek piedāvāta iespēja doties apmaiņas programmā uz ārzemēm- Somiju, Spāniju, Angliju. Ir interesanti salīdzināt dažādās valstīs notiekošo, vispārējo optometrijas attīstību ar situāciju Latvijā.

” Mums ir, kur augt un izvērsties! ‘ saka Zanda, ar kuras stāstu piedāvājam jums iepazīties šoreiz.  Latvijas Universitātes Optometrijas maģistratūras studentei  šajā mācību pusgadā ir iespēja mācīties vienā no augstāk atzītajām universitātēm Apvienotajā Karalistē, kas sagatavo optometristus. Tādēļ vēlējos,  lai Zanda padalās ar saviem iespaidiem par optometrijas vietu valstī, kurā tā pastāv daudz ilgāku laiku un nostabilizējusies primārās redzes aprūpes sistēmā.

Kas būtu jāzin par Kārdifas Universitāti? Ar ko tā atšķiras no Latvijas Universitātes?

Kārdifas universitāte ir pazīstama ne tikai ar Kārdifa kartēm, bet arī kā viena no lielākajām universitātēm valstī – katru gadu universitātes 27 skolas apmeklē aptuveni 28, 000 studentu. Kārdifas pilsēta ir Velsas galvaspilsēta un pazīstama kā tipiska studentu pilsēta.

Kārdifas Universitātē Optometrijas un Redzes nodaļā optometristi mācās trīs gadus, kuru laikā tie apgūst tādus priekšmetus kā Optometrijas prakse, Vājredzība, Ortoptika, Acu slimības, Likumdošana, u.c.  Paralēli lekcijām visiem studentiem notiek arī klīniskā prakse sākot ar pirmo gadu, kad tie iepazīstas ar redzes pārbaudes pamatiem un aprīkojumu, interesanti, ka viens no pamatnoteikumiem ir būt apgādātam ar savu proves rāmi, fliperiem, krustotajiem cilindriem, lineāliem, gaismas zīmuli, budgie stiku,u.c. Pirmā gada laikā studentiem jānopērk arī savs oftalmoskops un retinoskops, taču prasība trešajā gadā  ir personīgā Volk lēca. Otrā gada sākumā studenti jau apguvuši pilnu rutīnas redzes pārbaudes kārtību, pārbaudot viens otru. Tā kā katrā kursā ir aptuveni 100 studentu, nodrošināt pacientu neatkārtošanos ir samērā vienkārši. Otrajā  gadā studenti sāk praktizēties arī ar klīnikas klientiem. Līdzīgi kā Latvijas Universitātē optometrijas nodaļa ir savienota ar Optometrijas centru, tā arī Kārdifā Redzes zinātnes nodaļas pirmajā stāvā izveidota klīnika ar optiku. Trešajā gadā klīniskā prakse sastāv no vairākām specifiskākām daļām:

-          binokulārās redzes traucējumi, kurā tiek aicināti apmaksāti pacienti ar binokulārās redzes traucējumiem, visbiežāk dubultošanos visos vai konkrētos attālumos, retāk ar redzes lauka traucējumiem;

-  kontaktlēcu klīnika, kurā tiek aicināti visi interesanti, informācija tiek izsūtīta visiem universitātes studentiem no citām fakultātēm; -- ortoptika, kuras laikā studenti apmeklē citu klīniku un vēro oftalmologu/ ortoptistu darbā;

-  specklīnika, kurā studenti var piedalīties redzes pārbaudes atsevišķos posmos vai tikai novērot darbu ar bērniem un pieaugušajiem ar attīstības traucējumiem.

Absolvējot universitāti ir jāiziet vēl pirms-reģistrācijas gads, kura laikā studentiem jāatrod prakses vieta optikā vai klīnikā, jāprakstizē kā optometristam, un tikai pēc gada viņš tiek pielaists pie gala praktiskā eksāmena, kuru sekmīgi noliekot iegūst tiesības praktizēt kā optometrists Apvienotajā Karalistē(UK).

Kāda ir optometrijas situācija Apvienotajā Karalistē?

Optometrija UK ir vairāk sistematizēta. Ne vienu vien reizi diskusijās Latvijā ir izskanējuši dažādi viedokļi par optometrista un oftlamologa lomu un vietu primārajā redzes aprūpē. Optometrija Kārdifā un kopumā UK ir izcīnijusi un atradusi savu lomu līdzās oftlamologiem un ortoptistiem. Runājot ar studentiem un pasniedzējiem, esmu secinājusi, ka šeit optikās strādā tikai optometristi. Daļa no absolventiem strādā arī klīnikās komandā ar oftalmologiem, respektīvi pacienti nonākot acu slimnīcā sākumā tiek izmeklēti pie optometrista un tad, atkarībā no situācijas, tiek nosūtīti pie ortoptista vai oftalmologa uz padziļinātu fundus izmeklēšanu, operācijas vai ārstēšanas nozīmēšanu. Šāda sistēma palīdz samazināt rindas un apkalpot lielāku skaitu pacientu īsākā laikā. Katram optometristam un pat studentam ir jābūt reģistrētam GOC (General Optical Council), kas uzrauga, lai redzes pārbaudes veiktu tikai atbilstoši kvalificēti speciālisti ar nepieciešamo pieredzi. Tāpat ir tādas organizācijas kā optometristu asociācija, kas nodrošina dažādus izglītojošus seminārus un konferences, atlaides publikācijām, turklāt sadarbojas arī ar advokātiem. Kādēļ advokātiem? Jo diemžēl nereti, bet notiek situācijas, kad ne visi pacienti ir apmierināti ar savu speciālistu, un ne visi speciālisti spēj būt nevainojami katrā redzes pārbaudē. Tādēļ optometristu asociācija darbojas arī kā likumiskais optometristu interešu aizstāvis, ja pret tiem tiek ierosinātas tiesas prāvas. Trešā lielākā organizācija ir Optometristu koledža, kas nav īsti koledža, bet šī organizācija nodarbojas galvenokārt ar dažādu materiālu, konferenču, grāmatu un žurnālu publicēšanu optometrijas jomā. Respektīvi, manuprāt, optometrijai Latvijā vēl tālu jāaug, lai sasniegtu gan likumisko sakārtotību, tādu materiālu un informācijas pieejamību kā Apvienotajā Karalistē. Taču nekas nav nesasniedzams!

Vai studijas Kārdifā atšķiras no studijām Latvijā?

Studējot Kārdifas Universitātē apguvām arī rutīnas redzes pārbaudes kārtību kādu studenti mācās šeit. Jāatzīst ka visi testi būtībā ir tie paši un ne ar ko daudz neatšķirās, taču kārtība kādā šie testi tiek veikti gan ir nedaudz savādāka kā mēs esam pieraduši. Studenti klīnikā neizmanto projektorus, un redzes rakstura testi tiek izmantoti tikai binokulārās redzes traucējumu klīnikā. Tātad galvenais uz ko koncentrējās šeit ir izpētīt pēc iespējas vairāk dažādas funkcijas iegūstot plašāku ieskatu par redzes kvalitāti iespējami īsākā laikā. Apmēram trešā daļa pārbaudes tiek veltīta anamnēzei, tālāk nekoriģēts redzes asums tālumā, pēc kura uzreiz veic arī aizklāšanas testu, lai iegūtu ieskatu binokulārajās funkcijās. Tālāk seko arī tuvuma redzes asums un arī aizklāšanas tests. Tad tiek pārbaudītas acu kustības ar gaismas zīmuli novērtējot radzeņu refleksu atrašanos, vēlāk zīlīšu reakcija uz gaismu, konverģences tuvuma punkta noteikšana un retinoskopija. Balstoties uz retinoskopijas rezultātiem ar binokulārās koriģēšanas metodi precizē refrakciju un tad binokulāro balanu apmiglojot atsevišķi katru aci ar +1,0 D stipru lēcu, viņi vadošo aci vispār neņem vērā. Studenti Kārdifā  mācoties retinoskopēt jau no pirmā gada diezgan precīzi un ātri nosaka objektīvo korekciju, pēc tam subjektīvi to tikai nedaudz piekoriģējot. Vēlāk seko fiksācijas disparitātes tests, gan tuvumā, gan tālumā, akomodācijas amplitūda, stereotests tuvumā un atkarībā no situācijas un sūdzībām veic Madoksa, Prizmu aizklāšanas testu un fūziju rezervju testu. Noslēgumā veic oftalmoskopiju novērtējot ar oftlamoskopu arī acs priekšējās daļas un stiklveida ķermenī, kā arī tīkleni. Biomikroskopija un biomikrooftalmoskopija tiek veikta atkarībā no situācijas. Neatņemama nodaļas sastāvdaļa ir arī izpētes grupas, kurās darbojas pieredzējuši zinātnieki kopā ar doktorantūras studentiem. Trīs galvenās izpētes grupas ir Strukturālā Biofizika, Redzes neirozinātne un molekulārā bioloģija un Klīniskie izmeklējumi un redzes zinātne, strādājot tādos lauciņos kā radzenes kolagēnu šķiedru izpēte, endotēlija izpēte, redzes nerva diska un sklēras šķiedru orientācijas un uzbūves izpēte, kustības uztvere, u.c.

” Saka, ka ar acīm iegūstam 90% informācijas par apkārtējo pasauli, īstenībā tās sniedz ieskatu arī garšas sajūtās! Optometrija ir vairāk nekā zinātne!”  smej Zanda.

Vai Kārdifā pavadītais laiks mainīs tavu attieksmi pret optometriju Latvijā?

Jāatzīst, ka ir savi plusi, taču arī savi mīnusi šajā sistēmā un optometrista darbā salīdzinājumā ar to kādu esmu iepazinusi Latvijā. Un lielākais no plusiem ir tas, ka mēs esam tie, kam ir iespēja veidot optometriju Latvijā tā kā to vēlamies redzēt mēs, jo tā vēl ir tikai savā attīstības vidusposmā, ja ne sākumā.

Birkas: , ,

  • Dalies Facebook

Nav komentāru

Tavs komentārs par rakstu