Kontaktlēcas presbiopijas vecumā!

kontaktlēcasMarija Lazdiņa, maijs 29, 2014 10:00 | 732 skatījumi | Drukāt rakstu

Pasaules iedzīvotāju vidū aizvien straujāk pieaug kontaktlēcu lietotāju skaits. Un arī šīs grupas pārstāvji pēc 40 gadu vecuma izjūt redzes asuma problēmas veicot darbu tuvumā. Taču vecuma tālredzība nemaz nenozīmē, ka obligāti jālieto lasāmbrilles.

Pakāpeniski savu vietu kontaktlēcu tirgū ieņem progresīvās kontaktlēcas. Svarīgi ir saprast, kādu rezultātu presbiops vēlas sagaidīt no šīs korekcijas. Multifokālās kontaktlēcas ir galvenais korekcijas veids vai korekcija sporta aktivitātēm un sabiedriskajiem pasākumiem. Lielākā daļa presbiopu, kuri ir motivēti un vēlas lietot kontaktlēcas (k/l), būs labi kandidāti progresīvo kontaktlēcu korekcijai.

Ir diskutabls jautājums par sagaidāmo redzes asuma kvalitāti, ko presbiopi sagaida no multifokālas k/l korekcijas, ko ietekmē daudzi acu veselības un refrakcija īpatnības. Šajā sakarā ir labs teiciens: „Mēs nevaram pagriezt laiku atpakaļ, bet varam samazināt Jūsu atkarību no lasāmbrillēm”.

Jaunās paaudzes multifokālās k/l nodrošina redzes asumu dažādos attālumos (skat.1.att.). Piemēram, caur k/l centrālo daļu presbiops spēj aplūkot objektus tuvumā, jo zīlīte sašaurinās akomodācijas un spilgtas gaismas ietekmē. Savukārt, vērojot objektu tālumā, tiek izmantota k/l perifērā daļa. Klasiski, k/l ir arī diapazons, kurš nodrošina redzes asumu vidējai distancei.

Tā kā nozīmīga loma ir zīlītes platumam, tad būtisks ir ieteikums darbojoties tuvumā, nodrošināt labu apgaismojumu, savukārt izmantojot k/l ārpus telpas un skatoties tālumā -- izmantot saulesbrilles, nodrošinot ne tikai maksimālu acs aizsardzību no UV, bet arī atbilstošu zīlītes platumu attiecīgam k/l segmentam.

1.att. Progresīvās k/l dizains.

Ideāli multifokālo k/l kandidāti ir pašreizējie k/l lietotāji.

Sarežģītāk:

  • ar tiem, kuru redzes asuma vēlmes pārsniedz k/l iespējas;
  • ar pacientiem, kuriem pārāk platas vai šauras zīlītes;
  • ar pacientiem, kuri jau lieto progresīvo briļļu korekciju un ir ļoti apmierināti, jo viņi sagaida tikpat labus rezultātus ar multifokālām k/l un bieži vien tie nav pietiekami motivēti.

Nepieciešama sadarbība ar redzes speciālistu, jo progresīvo kontaktlēcu korekcijas gadījumā nelielas izmaiņas var radīt būtiskas atšķirības.

No redzes speciālista puses ir svarīga komunikācijas prasme, ka arī pienākums informēt savus pacientus par redzes problēmām presbiopijas vecumā un iepazīstināt ar  mūsdienu esošajām korekcijas iespējām.

Birkas: , ,

  • Dalies Facebook

Nav komentāru

Tavs komentārs par rakstu