Sausās acs sindroms!

VirsrakstsEvija Barkāne, jūlijs 17, 2014 14:53 | 739 skatījumi | Drukāt rakstu

Kāpēc rodas sausās acs sindroms?

Lai asaras būtu augstas kvalitātes un spētu pildīt savas funkcijas -- ieeļļot un pasargāt acs virsmu -, to sastāvā esošajām eļļām, ūdenim un gļotām jābūt pilnīgās proporcijās. Pietrūkstot kādai no šīm vielām, acis kļūst sausas, rodas kairinājums un iekaisums. Šiem simptomiem pievienojas arī pārmērīga acs asarošana, kas izskaidrojama gan ar to, ka acs ārējās virsmas kairinājuma dēļ acis sāk pastiprināti izdalīt asaras, mēģinot nodrošināt ieeļļojumu, gan ar to, ka asaras ir nekvalitatīvas un neturas uz acs virsmas (kuras šūnas turklāt ir bojātas).

Simptomi, kas var liecināt par sausās acs sindromu:

•       Kairinājuma sajūta, graušana

•       Dzelošas sāpes, dedzināšana

•       Apsārtums

•       Pasliktināta redze, miglošanās

•       Acis ātri nogurst, pārmērīgi asaro, īpaši koncentrējot skatienu (lasot, vadot automašīnu, sēžot pie datora)

•       Staipīgas gļotas acī vai ap to

•       Nepatīkamas sajūtas, lietojot kontaktlēcas

Šie simptomi nav viennozīmīgs apstiprinājums tam, ka jums ir sausās acs sindroms. Tomēr, ja kāds no tiem parādās, vajadzētu vērsties pie acu ārsta, lai veiktu izmeklējumus.

Riska faktori:

1. dzimums

Sievietes ir pakļautas lielākam SAS riskam biežo hormonālo izmaiņu dēļ (mēnešreizes, gaidot bērniņu, barojot ar krūti, menopauze, kontracepcijas līdzekļu lietošana);

2. dzīvesveids

– nepietiekama tīra ūdens uzņemšana ikdienā (< 2L/dienā; intensīvi sportojot < 3L ūdens dienā), alkohols (pat mazās devas), smēķēšana, datora lietošana, darbs skaistumkopšanas salonos (sauss gaiss, fēns, daudz ķimikāliju) un zobārstniecības kabinetos, ilgstoša automašīnas vadīšana, uzturēšanās kondicionētās telpās;

3. vecums

Dzīves gaitā asaru produkcija acīs pakāpeniski samazinās, turklāt, cilvēkam novecojot, izmainās arī ideālais līdzsvars starp taukvielu, ūdens un gļotu daudzumu asaru sastāvā. Tas padara asaru plēvīti neveselīgu un noved pie sausajai acij raksturīgajiem simptomiem.

4. slimība

Sausās acs sindroms var būt saistīts ar dažādām citām slimībām: gan ar vitamīna A deficītu, cukura diabētu, vairogdziedzera problēmām un dermatītu (ap plakstiņu vai uz tā), gan ar tādām autoimūnām sistēmiskām saslimšanām kā artrīts un sarkanā vilkēde. Reizēm tas kombinējas arī ar sausās mutes sindromu. Taču tas pastāv arī kā neatkarīga saslimšana.

5. medikamenti

Dažreiz sausās acs sindromu izraisa medikamenti, kas samazina asaru sekrēciju (piemēram, pretiesnu pilieni, hormoni (t.sk. kontraceptīvie līdzekļi), pretklepus, pretsāpju, nomierinošie un sirds līdzekļi, antihistamīni un diurētiķi, turklāt īpaši jāpiemin acu pilieni, ko lieto lokāli glaukomas ārstēšanai, iekaisuma ārstēšanai), kā arī alkohols. Bez šaubām, vēl viens faktors, kas veicina simptomu saasināšanos, ir kontaktlēcu valkāšana. Veselas acis ar tām veiksmīgi sadzīvos, taču, ja ir traucēta acs dabīgā mitrināšana, lēcas izraisīs diskomfortu.

6. slimo ēku sindroms

Par slimo ēku sindromu sauc simptomu kopumu, ko izraisa ilgstoša uzturēšanās kondicionētās, nevēdinātās telpās ar sliktu gaisa kvalitāti. Tas bieži sastopams telpās, kuru iekārtošanai izmantoti mākslīgi (sintētiski un ķīmiski) materiāli, kondicionēšanas sistēmas un gaiss cirkulē pa noslēgtu apli. Parasti tas raksturīgi jaunām biroju ēkām un atjaunotām dzīvojamām mājām.

Cilvēka veselībai un labklājībai iekštelpu gaisa kvalitāte ir ārkārtīgi svarīga, jo tam var būt pat 4–6 reizes augstāks piesārņojuma līmenis nekā āra gaisam. Slimo ēku sindroma simptomi galvenokārt izpaužas kā acu, deguna un rīkles, kā arī ādas kairinājums vai sausums, smaržas un garšas sajūtu izmaiņas, CNS traucējumi un dažādas nespecifiskas, neparastas reakcijas.

Zems relatīvā mitruma līmenis un statiskā elektrība ir galvenie acu sausumu izraisošie faktori. Ir konstatēta arī tieša saistība starp iekštelpu gaisa temperatūru (>22 o C) un slimo ēku sindromu, jo augstākās temperatūrās no mēbeļu virsmām sāk izdalīties vielas, kas kairina gļotādas un acs virsmu. Zems mitruma līmenis (<20%) pastiprina to ietekmi un ievērojami palielina elektrostatisko lādiņu apkārtējā vidē, kas veicina gaisā esošo daļiņu pielipšanu pie acs virsmas. Telpās ar plastmasas logiem, tas tiek diagnosticēts biežāk.

7. dators

Mūsdienās liela nozīme sausās acs sindroma ierosināšanā ir darbam ar datoru, kas pastiprina apkārtējās vides kaitīgo ietekmi uz acīm, strādājot iekštelpās.

Elektroiekārtas (piem., datori) pastiprina elektrostatisko lādiņu apkartējā vidē, bet kopētāji un lāzerprinteri izdala ozonu, kas kairina acs virsmu. Datori ne tikai palielina elektrostatisko lādiņu, bet arī, ilgstoši veroties datora monitorā, mēs retāk mirkšķinām acis. Normāli acis tiek samirkšķinātas līdz 22 x/min, taču strādājot pie datora vai veicot līdzīgas darbības, kas prasa īpašu redzes piepūli, tas notiek aptuveni 3 reizes retāk. Līdz ar to netiek nodrošināta pienācīga acs mitrināšana.

Papildus redzes sasprindzinājumu un nogurumu, strādājot ar datoru, rada dažādi faktori:

•       telpas nepietiekams apgaismojums,

•       sliktas kvalitātes attēls,

•       pārlieku mazs vai pārmērīgi liels kontrasts,

•       pārāk mazs zīmju izmērs un sarežģīta burtu forma,

•       netīrs, putekļains monitors u.c.

Ja katru dienu daudz strādā ar datoru, ik stundu vajadzētu paņemt 5 min pauzi, lai dotu acīm iespēju atpūsties, aizejot prom no datora ekrāna.

Materiāls tapis sadarbībā ar http://veselasacis.lv/

Birkas: , , ,

  • Dalies Facebook

Nav komentāru

Tavs komentārs par rakstu