Pasaules Diabēta diena!

Vispārējā veselībaEvija Barkāne, novembris 12, 2015 15:55 | 210 skatījumi | Drukāt rakstu

Pasaules Diabēta dienas pasākuma laikā veikto veselības pārbaužu rezultāti (glikozes līmenis asinīs, asinsspiediens un ārstu sniegtās konsultācijas) liecina, ka cukura diabēta pacientu veselības stāvoklis pasliktinās, tāpat arī pieaug to cilvēku skaits, kuriem konstatē paaugstinātu glikozes līmeni asinīs, kas var liecināt par cukura diabētu.

Latvijas Diabēta asociācija 2015. gada 7. novembrī Rīgas Kongresu namā rīkoja šā gada plašāko Pasaules Diabēta dienas pasākumu, ko 4 stundu laikā apmeklēja vairāk kā 1000 cilvēku. Pasākuma apmeklētājiem bija iespēja bez maksas noteikt glikozes līmeni asinīs, asinsspiedienu, ķermeņa svaru, ķermeņa masas indeksu, tauku % organismā, veikt kaulu blīvuma pārbaudi, analizēt miega traucējumus, saņemt endokrinologu, internistu, kā arī podologa padomus, gūt informāciju par cukura diabētu.

Vairāk kā 10 cilvēkiem ar cukura diabētu glikozes līmenis asinīs bija ekstremāli paaugstināts 18,2–26,2 mmol/L. Neārstējot diabētu un pacientiem savlaicīgi nekoriģējot šādu glikozes līmeni asinīs, cilvēka dzīvība ir apdraudēta. Pie tam samazinās dzīvildze par 610 gadiem, pasliktinās dzīves kvalitāte un palielinās mirstība. Pasaules Diabēta dienas pasākuma laikā 3,3% cilvēku pirmo reizi tika konstatēts paaugstināts glikozes līmenis asinīs, kas varētu liecināt par cukura diabētu. 61% no pasākuma apmeklētājiem, kuri noteica asinsspiedienu, tas bija paaugstināts, bet 57% no cilvēkiem ar paaugstinātu asinsspiedienu to vai nu neārstē vai arī to dara neregulāri. 38% no cilvēkiem, kuri noteica asinsspiedienu, tas bija ievērojami paaugstināts un pārsniedza 170/115 mm Hg st. Šie skaitļi liecina par to, ka netiek sasniegti asinsspiediena ārstēšanas mērķi, kā rezultātā palielinās saslimstība ar sirds un asinsvadu slimībām un palielinās mirstība no insulta, miokarda infarkta un sirds mazspējas, kā arī samazinās dzīves kvalitāte un dzīvildze.

Kopumā veselības pārbaužu rezultāti ir satraucoši un liecina, ka pacientu aprūpe, kā arī izmeklējumu, kompensējamo medikamentu un speciālistu konsultāciju pieejamība ir neapmierinoša, turklāt arī ģimenes ārstu sniegtā aprūpe nav efektīva un rezultatīva, jo to ierobežo kvotas un tas, ka cukura diabēta pacientiem noteiktais līdzmaksājums par kompensējamām zālēm, kas krīzes laikā tika palielināts no 50% uz 75%, vēl jorojām nav atgriezts pirmskrīzes līmenī.

Pasākumā piedalījās brīvprātīgie no Latvijas Diabēta asociācijas, 15 medicīniskās kompānijas, Latvijas Medicīnas studentu asociācija (LAMSA), Latvijas Podologu biedrība, Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas un P.Stradiņa klīniskās universitātes slimnīcas ārsti.

Pasaules Diabēta dienas pasākumi ir labdarības pasākumi pacientiem ar cukura diabētu, viņu līdzcilvēkiem, kā arī visai sabiedrībai un šo pasākumu rīkošanai netiek saņemts finansējums no valsts budžeta.

Ingvars Rasa

Latvijas Diabēta asociācijas prezidents

Kontaktinformācija:

Ingvars Rasa, mob.tālr.: 29238563, e-pasts: dr.irasa@inbox.lv

ĪSA PAPILDINFORMĀCIJA PAR CUKURA DIABĒTU

Tā kā cukura diabēts ir tas, kurš ietekmē arī redzi, mēs atgādinām arī saviem lasītājiem, kāpēc tam būtu jāpievērš lielāka uzmanība.

Cukura diabēts ir hroniska slimība, kas rodas, ja aizkuņģa dziedzeris neizstrādā pietiekoši daudz insulīna (1.tipa cukura diabēts – apm. 3–5% no visiem cukura diabēta pacientiem) vai organisms nespēj insulīnu efektīvi izmantot (2.tipa cukura diabēts – apm. 97–95% no visiem cukura diabēta pacientiem). 2.tipa cukura diabēta izcelsmē liela nozīme ir palielinātam ķermeņa svaram, nepietiekošai fiziskai aktivitātei un citiem dzīvesveida faktoriem. Latvijā ir vairāk kā 87 000 cukura diabēta pacientu. Saslimstība ar cukura diabētu pieaug visā pasaulē, t.sk. arī Latvijā. Domājams, ka patiesībā diabēta pacientu skaits Latvijā ir pat 2 reizes lielāks, jo bieži vien cukura diabētu konstatē novēloti.

Katru gadu Latvijā vairāk nekā 7000 cilvēkiem pirmo reizi nosaka cukura diabēta diagnozi un vairāk kā 1000 cilvēku uzsāk ārstēties ar insulīna preparātiem. Saslimstības pieauguma cēloņi ir populācijas novecošanās, mazkustīgs dzīvesveids un neveselīgi uztura ieradumi, un neveselīgs dzīves veids.

Cukura diabēts ir piektais izplatītākais nāves cēlonis. Pasaulē katru minūti no diabēta mirst 6 cilvēki. Mūsdienās 5–10% no veselības aprūpes budžeta tērē diabēta ārstēšanai. Diabēts ir galvenais akluma un nieru mazspējas cēlonis. Diabēta pacientiem apakšstilba amputācija tiek veikta 15–40 reizes biežāk nekā vidēji populācijā.

1.tipa cukura diabēta profilakses pasākumi nav zināmi. 2.tipa cukura diabētu var novērst vai slimības attīstību aizkavēt, samazinot lieko ķermeņa svaru, palielinot fizisko aktivitāti, ievērojot speciālu diētu un citus veselīga dzīvesveida principus.

LATVIJAS DIABĒTA ASOCIĀCIJA dibināta 1993. gadā un tā apvieno cukura diabēta pacientus, ārstus, medicīnas māsas, farmaceitus, citus veselības aprūpes profesionāļus un labas gribas cilvēkus ar mērķi risināt cukura diabētu saistītās medicīniskās, sociālās un psiholoģiskās problēmas. Asociācija ir Starptautiskās Diabēta Federācijas (IDF) biedrs kopš 2005.gada.

Latvijas Diabēta asociācijas birojs atrodas Rīgā, Kr. Barona ielā 133. Tālr.: 67378231. E-pasts: latvdiab@latnet.lv. Mājas lapas adrese www.diabetsunveseliba.lv.

PASAULES DIABĒTA DIENA ir Pasaules Veselības organizācijas noteikta diena – 14.novembris, kas izvēlēta šajā datumā tāpēc, ka 14.novembrī dzimis viens no insulīna atklājējiem Frederiks Bantings. Ārstēšana ar insulīnu dod iespēju glābt cukura diabēta pacientu dzīvību. Līdz insulīna atklāšanai 1922.gadā 1.tipa cukura diabēta pacienti bija lemti bojāejai.

Atzīmējot Pasaules Diabēta dienu, Latvijas Diabēta asociācija izdeva speciālu avīzes Diabēts un Veselība numuru. Pirmie bez maksas saņēma minētā pasākuma dalībnieki Rīgā, 7.novembrī. Avīze Diabēts un Veselība ir unikāls projekts Latvijā – krāsaina, 36 lpp. avīze iznāk bez maksas 2 valodās 40 000 ekemplāru tirāžā.

Pasaules Diabēta dienai veltītus pasākumus Latvijas Diabēta asociācija šogad rīko jau 22.reizi. Latvijas Diabēta asociācijas rīkotie Pasaules Diabēta dienas pasākumi jau notikuši vai vēl visu novembra mēnesi notiks arī Rīgā un tās priekšpilsētās, Aizputē, Alūksnē, Cēsīs, Limbažos, Siguldā, Valkā, u.c.

Materiāls tapis sadarbībā ar Latvijas Diabēta asociāciju

Birkas: , ,

  • Dalies Facebook

Nav komentāru

Tavs komentārs par rakstu