Vai Korona vīruss ietekmē acis?

VirsrakstsEvija Barkāne, marts 27, 2020 16:29 | 818 skatījumi | Drukāt rakstu

Mūsu acīm var ieņemt nozīmīgu loma jaunā koronavīrusa uzliesmojuma izplatīšanā un novēršanā visā pasaulē. Piemēram, Pekinas universitātes ārsts uzskata, ka viņš, iespējams, ir saķēris koronavīrusu, jo viņam nebija acu aizsargbrilles, ārstējot pacientus. Medicīnas amatpersonas gan saka, lai arī tas varētu būt iespējams, tas tomēr ir maz ticams. Lai samazinātu personīgo risku saslimt ar jauno koronavīrusu, neaiztieciet acis, degunu vai muti ar nenomazgātām rokām. Tieši gļotādas (membrānas, kuras klāj dažādus ķermeņa dobumus) ir visvairāk jutīgas pret vīrusa pārnešanu.

Kas ir koronavīruss?
Ziņojumi par jaunu koronavīrusu (sauktu arī par COVID-19) pirmo reizi parādījās 2019. gada decembra beigās Vuānā, Ķīnā.

Koronavīrusi ir parasto vīrusu grupa. Daži ietekmē tikai dzīvniekus (piemēram, sikspārņus, kaķus, kamieļus un liellopus), bet citi ietekmē arī cilvēkus, liecina ASV Nacionālā medicīnas bibliotēka. COVID-19 var izraisīt tādas kaites kā parasta saaukstēšanās vai tādas sekas kā bronhīts, pneimonija un nieru mazspēja. Smagākie gadījumi var būt dzīvībai bīstami. Saskaņā ar Slimību kontroles un profilakses centriem (CDC) šis ir septītais zināmais koronavīrusa tips.

Kā jaunais koronavīruss ir saistīts ar jūsu acīm? Pacientiem, kuri ir saslimuši ar jauno koronavīrusu, var būt acu simptomi. Konjunktivīts ir membrānas iekaisums, kas aptver acs ābolu. To bieži sauc par “rozā aci”. Konjunktivīts bieži parādās kā inficēta / sarkana, “mitra un raudoša” acs. Ir zināms, ka vīrusu konjunktivīts var būt saistīts ar augšējo elpceļu infekcijām (saaukstēšanos, gripu utt.), un tas var būt vīrusa COVID-19 simptoms.

Nesenajā visu Ķīnas slimnīcu veiktajā pētījumā , kas publicēts New England Journal of Medicine, 9 no 1099 pacientiem (0,8%) tika konstatēts “konjunktīvas sastrēgums” (“conjunctival congestion” )vai sarkanas, inficētas acis ar apstiprinātu koronavīrusa diagnozi.

Žurnāla Medical Medical Virology pētījumā, kurā piedalījās 30 hospitalizēti COVID-19 pacienti, bija tikai viens pacients, kuram diagnosticēts konjunktivīts. Balstoties uz šo informāciju, konjunktivīta sastopamība ir maza. Turklāt, saskaņā ar jauno pētījumu, kas publicēts Ophthalmology, jaunā koronavīrusa pārnešanas risks caur asarām ir zems. Pētnieki pārbaudīja asaru paraugus, kas savākti no pacientiem ar COVID-19 Singapūrā.

JA JŪS NEJŪTATIES LABI … Zvaniet savam ģimenes ārstam. Ja jums ir aizdomas, ka jums var būt konjunktivīts, zvaniet savam acu ārstam. Ir ieteicams, ka pacienti neierodas medicīnas vai acu aprūpes iestādēs bez iepriekšēja tālruņa zvana, lai palīdzētu samazināt vīrusa iespējamo izplatību. Tālruņa zvans ļauj ārstniecības iestādei sagatavoties jūsu apmeklējumam, veikt pareizu diagnostiku un pareizi ārstēt.

Saistība starp koronavīrusa pārnešanu un jūsu acīm ir sarežģīta.

Tiek uzskatīts, ka COVID-19 izplatās starp cilvēkiem galvenokārt caur gaisā esošām “elpceļu pilieniņiem”, kas rodas, kad kāds klepo vai šķauda, ​​līdzīgi kā gripas vīruss izplatās, vēsta CDC. Šīs pilītes var nolaisties tuvumā esošo cilvēku mutēs vai degunā un, iespējams, ieelpot plaušās. Tāpēc ļoti svarīgi ir arī pareizi elpot, vēdināt savas plaušas. Medicīnas eksperti nav pārliecināti, vai kāds var inficēties ar šo vīrusu, pieskaroties virsmai vai priekšmetam, piemēram, galdam vai durvju rokturim, uz kura atrodas COVID-19, un pēc tam pieskaroties viņu mutei, degunam vai, iespējams, acīm.

Pekinas universitātes elpoceļu speciālists Vangs Gufafa uzskata, ka viņš saslima ar  COVID-19, kad viņš nonāca saskarē ar pacientiem veselības klīnikās Ķīnā. Vangs ziņoja, ka kreisā acs pēc tam ir iekaisusi, kam seko drudzis un gļotu uzkrāšanās degunā un kaklā. Pēc tam viņam tika diagnosticēts jaunais koronavīruss. Saskaņā ar South China Morning Post, Vangs domā, ka vīruss iekļuva viņa kreisajā acī, jo viņš nebija valkājis aizsargbrilles.

Dr Jans Evanss Pattersons, Medicīnas un patoloģijas profesors Ilgstošo infekcijas slimību skolas nodaļā UT Health Sanantonio, apstiprina, ka tāds scenārijs kā Vangam varētu potenciāli notikt. Vanga situācijā inficētas personas elpošanas pilieni varētu būt sasnieguši viņa acis vai citas gļotādas. Tomēr kopumā COVID-19 izplatībā ir tik daudz nezināmā, ka ir “ticami, bet maz ticami”, ka tas pāriet no rokam uz acīm,  izmantojot tiešu kontaktu, saka Dr. Stefans Tomass no UNY Upstate Medical University in Syracuse, New York.

Cik lipīgs ir jaunais koronavīruss?

Saskaņā ar CDC šobrīd nav zināms, cik viegli vai ilgtspējīgi vīruss izplatās starp cilvēkiem. Daudzi lieli pulcēšanās un pasākumi ir atcelti vai atlikti dēļ sabiedrības veselības aizsardzības, lai ierobežotu jaunā koronavīrusa izplatību. ASV veselības aizsardzības ierēdņi ir ieviesuši šos ārkārtas pasākumus kā labāko praksi, lai ierobežotu vīrusa pārnešanu. Skolas ir atcēlušas nodarbības un pārgājušas uz tiešsaistes kursiem. Tas pats notiek arī pie mums Latvijā. Ir jāpaļaujas un mūsu visu līdzestību un sapratni, ka tas var skart ikvienu- tādēļ ir jārīkojas atbilstoši ieteikumiem.

Allaboutvision.com raksta, ka koronavīruss saistīts ar rozā aci: kā aizsargāt acis? Ja ir sauss klepus, iesnas un citi saaukstēšanās, gripas vai cita vīrusa simptomi, tad acis kļūst sarkanas un asarojošas, plaksti var būt pietūkuši. Tā var būt vīrusu rozā acs vai konjunktivīts. Daži no tiem pašiem vīrusiem, kas izraisa sezonālās slimības, piemēram, saaukstēšanos un gripu, var izraisīt arī konjunktivītu.

Kā tas var notikt?

Ja esat slims, jūs varat pārnest vīrusus uz aci, izpūšot degunu, pēc tam noslaukot asaru vai vienkārši pieskaroties zonai ap aci.

Koronavīruss un rozā acs Tagad ārsti ir secinājuši, ka jaunais koronavīruss var izraisīt rozā acu rašanos, liecina Amerikas Oftalmoloģijas akadēmijas (AAO) dati.

Ir divi galvenie veidi, kā jaunais koronavīruss un citi vīrusi var nokļūt acīs un, iespējams, izraisīt konjunktivītu:

1. Klepus un šķaudīšana Pirmkārt, koronavīruss varēja nokļūt acī, pilienu veidā. “Tas ir, ja jūs stāvat sešu pēdu attālumā (aptuveni 1.8m) no cilvēka, kam ir vīruss, viņš klepo vai šķauda, un jums nav aizsargbrilles,” saka Stephanie Marioneaux, MD, AAO klīniskā pārstāve.

2. Pieskaroties acīm Koronavīrusu var pārnest arī no rokām uz acīm. Piemēram, vīruss acīs varētu iekļūt, ja kāds, kuram ir šis vīruss, pieskaras pārtikas preču veikala groza rokturim, tad jūs izmantojat to pašu grozu un pieskaraties savām acīm, saka Marioneaux.

Labā ziņa ir tā, ka tikai aptuveni 1% līdz 3% koronavīrusu pacientu dabuj konjunktivītu, liecina AAO.

Adenovīrusa konjunktivīts: visizplatītākais veids Koronavīruss šobrīd atrodas priekšpusē un centrā, taču jūs, iespējams, neesat dzirdējuši par visbiežāk sastopamo rozā acs cēloni: adenovīruss! Adenovīrusa infekcijas simptomi var atgādināt saaukstēšanos vai gripu, un tie var ietvert:

  • Drudzis
  • Kuņģa-zarnu trakta simptomi, piemēram, caureja un slikta dūša
  • Elpceļu un plaušu iekaisums, kas pazīstams kā akūts bronhīts
  • Sāpošs kakls
  • Pneimonija
  • Rozā acs

Konjunktivīta simptomi parasti ietver sarkanu, injicētu aci, ūdeņainu izdalījumu un smilšainu, smilšainu sajūtu acī.

Adenovīrusi ir vīrusu grupa, kas izraisa saaukstēšanos un daudzas citas augšējo elpceļu izplatītās problēmas. Adenovīruss var būt viegla konjunktivīta cēlonis, kam nav citu simptomu, vai arī var izraisīt nopietnāku konjunktivīta formu, kas pazīstama kā epidēmiskais keratokonjunktivīts (EKC). Šim īpašajam konjunktivīta veidam raksturīgs tas, ka tas norit kopās, tas ir ļoti lipīgs un rada lielu diskomfortu acī. Adenovīrusi ilgstoši var dzīvot uz virsmām, saka Marioneaux. “Viņi var palikt uz durvju roktura 30 dienas un joprojām ir tikpat infekciozi kā pirmajā dienā,” viņa saka. Ir arī daudz citu vīrusu un vīrusu paveidi, kas var izraisīt konjunktivītu.

Vai gripa var izraisīt sārtu aci?

Daži gripas paveidi var izraisīt konjunktivītu. Tomēr Marioneaux saka, ka tas nav tik izplatīts iemesls kā adenovīruss.

Kā jūs varat novērst vīrusu konjunktivītu acīs?

PROFILAKSE IR LABĀKĀS ZĀLES. Šeit ir četri veidi, kā samazināt vīrusu konjunktivīta izredzes:

1. Mazgājiet rokas pareizi Pārskatiet piecus soļus, kā pareizi mazgāt rokas ( iesaka ASV Slimību kontroles un profilakses centri(CDC)). Jums ir jāsaslapina rokas, jāizslēdz krāns, 20 sekundes jāziepo, jāberž, pēc tam jānoskalo. Pēc roku mazgāšanas nosusiniet tās gaisā vai izmantojiet tīru dvieli.

2. Neaiztieciet acis Neatkarīgi no tā, vai ir simptomi, vai nav, NEDRĪKST berzēt vai noslaucīt acis vai pieskarties citām sejas daļām. “Neaiztieciet acis, ja vien nelietojat tīru salveti,” saka Marioneaux.

3. Nedalieties ar personīgām mantām Nedaliet priekšmetus, piemēram, kontaktlēcas, acu pilienus, sejas kosmētiku vai kosmētikas sukas, spilvendrānas vai vannas vai roku dvieļus, iesaka CDC. Konjunktivīts ir ļoti lipīgs, un pacients var izraisīt tā izplatīšanos no vienas acs uz otru. Runājot par dvieļiem- vislabāk lietot vienreizlietojamos papīra dvieļus, jo arī uz parastā dvieļa vīruss var nosēsties.

4. Briļļu vietā izvēlaties kontaktlēcas Kontaktlēcu nēsātāji, iespējams, uz laiku būtu ieteicams pāriet uz brillēm. “Daudzi kontaktlēcu pacienti pieskaras acīm, pat par to nedomājot,” saka Marioneaux. “Tāpēc varbūt nēsājiet brilles, līdz koronavīrusa izplatība ir beigusies.”

Ir grūti pārspīlēt labas higiēnas prakses nozīmi. “Jūs vienkārši nekad nezināt, ar kādām rokām ir saskārušies, kad jūs pieskārāties durvju rokturim, kādu zīmuli izmantojāt vai parakstījāt kredītkartes aiz kāda klienta ar numuru 1000,” stāsta Marioneaux.

Vīrusu konjunktivīta ārstēšana: Kas jums jāzina? Vīrusu izraisītā rozā acs, ieskaitot konjunktivītu, ko izraisa jaunais koronavīruss, netiek ārstēts, bet parasti tas izzūd patstāvīgi vienas līdz divu nedēļu laikā. Ja ir diagnosticēts vīrusu konjunktivīts, acu ārsts var ieteikt šādus mājas līdzekļus rozā acs ārstēšanai, lai atvieglotu simptomus:

  • Lai atvieglotu diskomfortu, lietojiet bezrecepšu sāpju zāles, piemēram, ibuprofēnu.
  • Uz dažām minūtēm uzlieciet siltu kompresi, katru reizi lietojot tīru mazgāšanas lupatu un katrai acij atšķirīgu mazgāšanas lupatiņu, lai izvairītos no stāvokļa pārnešanas no vienas acs uz otru.
  • Lai nomierinātu kairinātu aci, izmantojiet eļļojošus acu pilienus, kas pazīstami arī kā “mākslīgās asaras”. Esiet piesardzīgs, lai nepieskartos pudeles galam pie acs, lai jūs neizplatītu infekciju. Vislabāk lietot unidose pilienus- katrai acij savu!

Jums jāzina, ka veselības aprūpes pakalpojumu sniedzējiem ir bieži nepareizi izrakstīt antibiotikas acu pilienus vīrusu rozā acij, it īpaši, ja dodaties pie ģimenes ārsta vai neatliekamās palīdzības sniedzēja, kam ir maza pieredze acu infekciju diferencēšanā. Tāpēc svarīgi, ka to dara tieši oftalmologs!

Faktiski vienā pētījumā par antibiotiku lietošanu rozā acī tika atklāts, ka lielākajai daļai cilvēku ar akūtu konjunktivītu tiek noteikta nepareiza ārstēšana. Pētījumā atklājās, ka 60% pacientu izraksta antibiotikas, kaut arī šīs zāles parasti nav nepieciešamas. Bieži vien pacients vai vecāks pieņem, ka tipisks vīrusu konjunktivīts neizzūd bez lokālu zāļu palīdzības un var pat piespiest ārstu izrakstīt. Tas ir nepareizs pieņēmums.

Tā ir problēma divu lielu iemeslu dēļ:

1. Nepareiza antibiotiku lietošana var izraisīt rezistenci Ja pacientam antibiotika tiek nozīmēta nevajadzīgi, nākotnē tā var būt mazāk efektīva nopietnu acu infekciju ārstēšanā, norāda Marioneaux. “Pacientiem, kuriem nav vajadzīgas antibiotikas, tiek nozīmēti medikamenti, kurus mēs rezervējam mūsu vissmagākajiem gadījumiem.”

2. Antibiotikas var pasliktināt vīrusu rozā acu stāvokli Acu pilieni ar antibiotikām var traucēt ķermeņa imūno reakciju, kas galu galā atbrīvojas no vīrusu konjunktivīta, saka Marioneaux. Ja tas notiek, dziedināšanu var aizkavēt.

Ir svarīgi pareizi diagnosticēt redzes aprūpes sniedzēju, lai izvairītos no nepareizas ārstēšanas un iegūtu pareizu diagnozi, izglītību un plānu. Var būt grūti atšķirt vīrusu konjunktivītu, ko izraisa adenovīruss, no citām acu infekcijām, ko izraisa dažādi vīrusi vai baktērijas. Sarkano acu efektam var būt dažādi cēloņi, saka Marioneaux.

Ko darīt, ja esat slims un jums ir acu simptomi? Ko darīt, ja jūs saskaraties ar drudzi, šņaukāšanos vai citiem simptomiem un rodas tā, kas izskatās kā rozā acs?

“Izvairieties no jebkādas DIY diagnozes,” saka Marioneaux, piebilstot, ka acu apsārtums, pat ja esat slims, nenozīmē, ka jums ir kāda infekcija. Piemēram, kairinājumu, apsārtumu vai pietūkumu var izraisīt alerģijas, antihistamīni, zāles pret klepu vai citas zāles, kas izžāvē deguna blakusdobumus un var izraisīt arī sausas acis. Tāpēc ir svarīgi konsultēties ar acu aprūpes speciālistu, lai uzzinātu, kas patiesībā notiek ar jūsu acīm, saka Marioneaux.

Bet, tā kā COVID-19 strauji izplatās visā pasaulē, svarīgāk nekā jebkad ir ievērot piesardzības pasākumus, lai neizplatītu vīrusus. Ja jums rodas aizdomas, ka acu apsārtums, konjuktivīts rodas no vīrusa, un, iespējams, COVID-19, nekādā gadījumā nedodieties uz optikām, ārstu praksēm vai slimnīcu. Vispirms sazinieties ar savu ģimenes ārstu, tad acu ārstu un viņi jums teiks, kā rīkoties. Neaizmirstiet par pašizolāciju un 2 m distanci! Sargāsim sevi un citus cilvēkus! Kopā mēs varam vairāk!

Izmantotā literatūra:

https://www.allaboutvision.com/conditions/coronavirus-cold-flu-pink-eye/

https://www.angieslist.com/articles/what-causes-pink-eye.htm

Birkas: , , , , , ,

  • Dalies Facebook

Komentāri nav pieejami.