Kas ir speciālists, pie kura tu ej?

JautājumiEvija Barkāne, jūnijs 6, 2010 10:42 | 11,377 skatījumi | Drukāt rakstu

Arvien biežāk populācijas vidū tiek dzirdēts vārds optometrists?! Vai tiešām cilvēki saprot šī vārda un profesijas nozīmi? Uz šo jautājumu spētu atbildēt tikai neliela daļa cilvēku. Tas ir pierādīts arī citās valstīs, kad cilvēkiem uzdodot jautājumu: vai jūs zināt, kā atšķiras optometrists, oftalmologs un optiķis, lielākā daļa no tiem nezina atbildi. Daudziem šīs profesijas pārstāvji asociējas ar redzes aprūpi, bet nezina atšķirību. Bet, vai jūs zināt, kas ir speciālists, pie kura jūs ejat pārbaudīt redzi?

Gan optometrists, gan oftalmologs, gan optiķis ir redzes aprūpes speciālisti. Un ideāls variants, ir tad, kad visi šie speciālisti sadarbojas savā starpā- viens otru papildina, jo optometrists un oftalmologs veic redzes pārbaudi un izraksta receptes gan brillēm, gan kontaktlēcām, bet optiķis ir speciālists, kurš izgatavo brilles, ir atbildīgs par lēcu izgatavošanu un to aprūpi.

Oftalmologs

Oftalmologs ir acu ārsts, kas ir specializējies acu un redzes sistēmas medicīniskā un ķirurģiskā aprūpē, kā arī novērš acu slimības un ievainojumus.

Kā kvalificētam speciālistam, acu ārstam ir licence, kas atļauj diagnosticēt, ārstēt, pārzināt dažādus apstākļus, kas ietekmē acu un redzes sistēmu. Oftalmologam ir tiesības veikt pilnu pacienta acu aprūpi, kas ietver redzes funkciju un acu pārbaudi, medicīnisku un ķirurģisku aprūpi, slimību diagnosticēšanu un ārstēšanu, kā arī dažādu slimību izraisīto redzes komplikāciju diagnostiku un aprūpi (piemēram, diabēta gadījumā). Lai arī visbiežāk oftalmologi strādā slimnīcās un šobrīd jau populārajos acu centros, arī optikas salonos ir kāds acu ārsts, jo vislielākā pacientu plūsma ir optikas salonos, kur ir nepieciešama oftalmologa konsultācija.

Optometrists

Optometrists ir primārais redzes aprūpes speciālists, kas tiek apmācīts pārbaudīt, diagnosticēt, noteikt dažādus redzes sistēmas un acu traucējumus un saslimšanas. Gluži kā oftalmogos, tā arī optometrists tiek apmācīts noteikt dažādas acu iekšējo un ārējo struktūru saslimšanas (piemēram, glaukoma, katarakta), taču Latvijā optometristiem nav tiesības ārstēt šīs slimības un tie netiek apmācīti veikt ķirurģiskās operācijas. Tieši šī iemesla dēļ, ja rodas aizdomas par kādu saslimšanu vai redzes sistēmas traucējumu, veicot ikdienas redzes pārbaudi optikās, optometrists nosūta savu pacientu pie oftalmologa.

Primārais optomterista uzdevums ir diagnosticēt un atrisināt tālredzības, tuvredzības, astigmātisma, akomodācijas un presbiopijas problēmas. Optometristi nosaka redzes asumu, binokuārās funkcijas, krāsu redzi, izraksta briļļu recepti, piemeklē kontaktlēcas, veic redzes terapiju.

Optometristi visbiežāk strādā optikas salonos veic redzes pārbaudi, taču tie var strādāt arī klīnikās kā primārie redzes aprūpes speciālisti.

Optiķis

Optiķis ir speciālists, kas sadarbojas ar optometristu un oftalmologu, varbūt tieši tādēļ bieži tiek jauktas šīs profesijas. Optiķis ir atbildīgs par pareizo lēcu piemeklēšanu pēc redzes pārbaudes. Optiķa uzdevums ir analizēt un interpretēt receptes datus. Tas veic lēcu montēšanu ietvarā, pagatavo un izsniedz brilles, pārveido, nomaina, remontē un reģenerē pasūtītās lēcas un ietvarus jeb briļļu rāmjus. Ikdienā šie speciālisti, kas strādā optikās, tiek saukti vienkārši par meistariem. Savukārt optiķis ir ļoti „smalka” profesija, jo šim pārstāvim ir jāprot rēķināt, kalkulēt un rast pareizo optimālo variantu lēcu izgatavošanai. Tas nozīmē, ka šie speciālisti tiek speciāli apmācīti briļļu lēca ražošanā. Tie veic ne tikai briļļu lēcu ielikšanu ietvarā, bet arī ražošanā.

Birkas: , , ,

  • Dalies Facebook