Kas ir redzes asums?

Redze un acisTatjana Koļesņikova, aprīlis 26, 2011 09:49 | 4,290 skatījumi | Drukāt rakstu

Redzes asums ir viena no redzes funkcijām, kas raksturo acs  izšķirtspējas,  un ir ārkārtīgi jutīga pret dažāda veida acu slimībām un redzes traucējumiem. Tāpēc jebkura acu izmeklēšana sākas ar redzes asuma novērtēšanu.

Ar speciālo redzes asuma tabulu palīdzību optometrists parasti nosaka 3 redzes asuma veidus:

  • Nekoriģēts redzes asums (raksturo redzes stāvokli, iespējamus traucējumus un saslimšanas);
  • Pieraduma redzes asums (ar pacienta esošo korekciju, raksturo cilvēka redzes prasības);
  • Optimālais redzes asums (ar redzes korekciju labākais sasniedzamais redzes asums, raksturo redzes spēju ierobežojumu); оптимальная острота зрения

Redzes asumu mēra sākumā ar katru aci atsevišķi (monokulāri), tad ar abām acīm kopā (binokulāri), kas parasti ir par 10% labāks nekā monokulārais redzes asums, jo notiek neirālā informācijas summēšanas. Redzes asuma tabulas vissīkākā simbolu rindiņa, kuru var nosaukt, atbilst cilvēka redzes asumam. Ir pieņemts, ka normāli cilvēkam jāizšķir grāda 1/60 daļas (jeb 1 ̒) liels objekts. Šo redzes asumu apzīmē kā vienādu ar 1,0 (vai 20/20 un citos veidos).

Zīmējumā starp 2 punktiem ir 1′ leņķis. Аcij normāli jāredz šos 2 punktus atsevišķi

Normālais redzes asums variē plašās robežās, īpaši līdz ar vecumu. Tas biežāk ir saistīts ar strukturālām izmaiņām, kas saistītas ar izmaiņām acs optiskajā darbībā, receptoru un citu neirālo elementu zudumu sistēmā. Tomēr jāatšķir patoloģiski zems redzes asums, kas var būt kādu saslimšanu sekas.

Dažādas redzes funkcijas cilvēkam attīstās dažādā vecumā. Tas ir jāatceras un jāņēm vērā, pārbaudot redzi dažāda vecuma bērniem. Novērtēt redzes asumu bērniem ir ļoti svarīgi, lai samazinātu risku tālākai redzes traucējumu (tādu kā ambliopija, šķielēšana) attīstībai. Ārkārtīgi svarīgi, lai redzes asums ir vienāds abās acīs, īpaši tad, kad redze attīstās. Ja tas tā nav, ir jānoskaidro un jānoverš iemesls, lai abas acis turpina attīstīties līdzīgi. Redzes asuma izmeklēšanas procedūra bērniem atšķiras no  pieaugušiem cilvēkiem. Bērni var būt neprognozējami, nekomunikabli, var nesadarboties, kas var apgrūtināt redzes asuma pārbaudi, kā arī iegūtie rezultāti redzes asuma pārbaudes laikā var būt apšaubami.

Skolas vecuma bērniem pārsvarā var izmantot vairumu no pieaugušo cilvēku izmēklēšanas metodēm, ja viņi spēj patstāvīgi komunicēt ar speciālistu, respektīvi atbildēt uz speciālista jautājumiem un izpildīt norādes. Mazāku bērnu redzes asuma pārbaudei ir nepieciešams pielietot savādakas metodes. Gandrīz visiem bērniem pie redzes izmeklēšanas nepieciešama zīlīšu paplašināšana, lai atslābinātu muskuli, kas bērniem ir īpaši spēcīgs, un novērtētu īsto redzes stāvokli.

Tātad redzes asums var dot speciālistam ļoti svārīgu informāciju par jūsu redzes stāvokli. Katra redzes pārbaude tiek veikta saskaņā ar pacienta klīnisko stāvokli un speciālista profesionālajiem spriedumiem.

Birkas:

  • Dalies Facebook

2 Komentāri

    Tavs komentārs par rakstu