Vai grūtniecei jādodas pie acu ārsta?

Vispārējā veselībaEvija Barkāne, jūnijs 30, 2014 12:21 | 551 skatījumi | Drukāt rakstu

Tas, ka sieviete ir stāvoklī, nenozīmē, ka viņai obligāti jāapmeklē acu ārsts, bet, tā kā pēc 18 gadu vecuma katram ir ieteicams reizi gadā profilakses nolūkos apmeklēt acu ārstu, iespējams, tas sakritīs ar ikgadējo acu veselības pārbaudi.

Ja topošā māmiņa izjūt redzes izmaiņas vai diskomfortu acīs, tad gan noteikti jādodas pie acu ārsta. Acu ārsta apmeklējumu var ieteikt arī grūtniecību uzraugošais ārsts.

Biežāk grūtniecēm ir sūdzības par sausumu acīs, var novērot radzenes biezuma palielināšanos, kas rodas hormonālo svārstību rezultātā. Tas var padarīt nekomfortablu kontaktlēcu nēsāšanu.

Briļļu vai kontaktlēcu stipruma izmaiņas jāuztver kā pārejošs process, un jaunas brilles, ja tās patiešām būs nepieciešamas, vēlams izrakstīt pēc dzemdībām un māmiņai beidzot bērnu barot ar krūti.

Pilna acs un tīklenes izmeklēšana nevar notikt bez zīlītes plašināšanas. Pilieni, kurus acu ārsts pielieto šim nolūkam, nekaitē grūtniecei un mazulim.

Gan acu ārsti, gan ginekologi un dzemdību speciālisti ir vienisprātis, ka sievietēm ar normāliem veselības rādītājiem ir ieteicams bērniņus dzemdēt pašām.

Nav daudz acu ārstu noteiktu diagnožu, kas par izvēles metodi bērniņa nākšanai pasaulē noteiktu ķeizargriezienu. Dažas no iespējamajām ir:

  • Iedzimtas un iegūtas acu patoloģijas, kad acīs ir ievietota mākslīgā intra/okulārā lēca
  • Acīs ievadīta silikona eļļa pēc tīklenes atslāņošanās operācijām
  • Cukura diabēts ar nopietnām slimības izraisītām izmaiņām tīklenē
  • Pie tuvredzības dabiskas dzemdības ir atļautas, bet acu ārstam ir jāizmeklē topošās māmiņas tīklene un jāpārliecinās, vai nav nepieciešama lāzeroftalmologa konsultācija un ārstēšana.
    Tādi gadījumi ir individuāli izvērtējami.

Cukura diabēta pacientēm būtu vēlams konsultēties pie acu ārsta pirms bērniņa ieņemšanas, lai noskaidrotu tīklenes stāvokli pirms grūtniecības iestāšanās. Tad grūtniecības laikā acu ārsts būtu jāapmeklē 1x trimestrī (1.trimestra beigās, 20.-24. nedēļā, 30.-34. nedēļā vai kā norādījis acu ārsts), jo pie lielām tīklenes izmaiņām acu ārsta apskates notiks biežāk.

Konsultēja Capital Clinic Riga oftalmoloģe Ilva Pūķe.Birkas: , ,

  • Dalies Facebook

1 Komentārs

    Tavs komentārs par rakstu