Vai acis mīl sauli?

Redze un acisEvija Barkāne, maijs 24, 2014 12:50 | 399 skatījumi | Drukāt rakstu

Līdz ar ceriņu smaržu Latvijā ir ienācis arī karstais laiks. Katru brīvo mirkli ikviens steidz izbaudīt, dodoties uz jūru, laukiem  vai vienkārši pilsētas zaļākajiem parkiem. Ir jāpiemin, ka nedrīkst aizmirst arī par sauli pilsētā. Lai kur jūs ietu vai sēdētu, saules ultravioletais starojums (UV) nonāk līdz jums- pat caur mākoņiem. Tieši tādēļ ir jāatceras, ka UV starojumam nav nepieciešams mūs sadedzināt, lai radītu bojājumus. Viss norit pakāpeniski- saule iedarbojas uz ādas šūnu struktūru un funkcijām.  Lai rūpētos par savu ādu, speciālisti atgādina sabiedrībai, ka ir jālieto aizsargkrēmi, kā arī neiesaka uzturēties ilgi saulē karstās dienās. Tomēr, bieži vien aizmirstas padomāt par acīm. Ir cilvēki, kas izvēlas likt uz acīm saulesbrilles tikai tad, kad dodas uz siltām zemēm, jo tur saule esot spēcīgāka. Tomēr neaizmirstiet, ka UV starojums līdz zemei nonāk arī caur mākoņiem, un, protams, karstās vasaras dienās arī mūsu platuma grādos saules intensitāte ir ļoti augsta. Nelietojot saulesbrilles, acis tiek nemitīgi pakļautas UV staru ietekmei.

Acis ir viena no jutīgākajām ķermeņa daļām, līdz ar to, par tām būtu jārūpējas vienmēr.  Karstais laiks acīm nav īpaši draudzīgs, jo arvien biežāk pacienti sūdzās par acu kairinājumu, apsārtumu, niezēšanu un asarošanu. Lai arī šīs sūdzības nav uz ilgu laiku, tās nedrīkst būt nepamanītas. Pastāvīgi atrodoties saulē bez saulesbrillēm, vienkāršs acu kairinājums var pārtapt par ļoti nozīmīgu, neatgriezenisku acu problēmu.

Kādi būtu vienkāršākie padomi, kas jāievēro saules mīļotājiem?

 • Kvalitatīvas saulesbrilles- brilles speciālisti iesaka pirkt optikas salonos, lai neradītu vēl lielāku kaitējumu savām acīm.  Tas ir tāpēc, ka bieži vien citās tirdzniecības vietās nopirktām saulesbrillēm nav UV aizsardzības. Un, kas tad notiek ar acīm? Kad cilvēks uzliek tumšas saulesbrilles, acu zīlītes paplašinās, jo, kā mēs zinām, tumsā zīlītes ir lielākas nekā gaismā. Ldz ar to, kaitīgais starojums vēl vienkāršāk tiek līdz dziļākajiem acs slāņiem un var radīt nopietnus bojājumus. Protams, nevienam nav aizliegts pirkt saulesbrilles sev tīkamā un pieejamā vietā, bet vēlos atgādināt, ja jums ir šādas saulesbrilles, tad būtu jāpārbauda, vai tām uz UV aizsardzība. Tas viss tikai tāpēc, lai jūs rūpētos par savām acīm. Saulesbrilles aizsargās ne tikai no UV starojuma, bet arī no putekļu, smilšu, sīko mušiņu iekļūšanas acīs.
 • Polarizācija- kā “ekstra”.  Ja jūs bieži braucat pie stūres, atrodaties pie ūdeņiem vai kalnos- polarizētās brilles jums uzlabos redzes kvalitāti, jo noņems visus atspīdumus no horizontālām virsmām, radīs lielisku kontrastu. Kā piemēru var minēt saules atstarošanos no ūdens, no mitra asfalta, dažādām spoguļojošām horizontālām virsmām, kas žilbina un brīžiem pat rada ļoti lielu diskomfortu.
 • Saulesbrillēm ir jāaizsargā acis arī no sāniem. Jāatceras, ka saulesbrilles ar plakanu frontālo virsmu neaizsargā acis no sāniem- līdz ar to gaisma, kas krīt uz saulesbriļl mugurējo virsmu, papildus atstarojas uz acu pusi. Ir ļoti labi, ja šādām saulesbrillēm ir antirefleksais jeb dzidrinātais pārklājums arī briļļu lēcu iekšpusē. Tad šī žilbinošā saules gaisma tiek atstarota un nerada diskomfortu, bet joprojām nepasargā acis no sānu gaismas, tāpēc aktīvās atpūtas laikā jāizvēlas saulesbrilles, kas aizsedz acis pilnībā vai jāliek platmale.
 • Kontaktlēcas ar UV aizsardzību- kontaktlēcu lietotājiem radzene tiek pasargāta no UV  stariem arī tad, ja lēcām ir UV aizsardzība. Ideālākais variants ir, piemēram, Johnson&Johnson vienas dienas kontaktlēcas, kurām ir UV filtrs, kas samazina UV daudzuma nonākšanu acs dziļākās struktūrās. Bet nedrīkst aizmirst, ka kontaktlēca aizsargā tikai radzenes zonu, tāpēc saulesbrilles tik un tā ir jālieto, lai aizsargātu pārējo acs ābola virsmu, kur viena no komplikācijām var būt pingvēkula- konjunktīvas sabiezējums.
 • Acu pilieni- ne tikai kontaktlēcu lietotājiem, bet visiem aktīvistiem. Atrodoties pludmalē vai aktīvā atpūtā jūs nekad nevarat zināt, kas var notikt. Vai tas būs kāds kairinājums, vai smilšu grauds- vislabāk to izskalot ar tīru ūdeni (nevis jūras sāļo ūdeni). Ja nav tīra ūdens, tad mitrinošie acu pilieni būs pats labākais variants. Speciālisti iesaka izvēlēties unidose (vienreizējās devas pilini) pilienus, kuri nesatur konservantus.  Ja atpūtas laikā iegūtais acs kairinājums nepāriet, tad nepieciešams doties pie acu speciālista.
 • Kad sauļojaties bez saulesbrillēm, neaizmirstiet, ka acu plakstu āda ir ļoti plāna un jūtīga, līdz ar to ir nepieciešams uzmanīgi uzklāt aizsargkrēmu arī uz plakstiņiem, neieberzējot krēmu acīs. Lietojiet acu krēmus ar SPF aizsardzību, bet atcerieties, ka jāizvēlās mazāk alerģiski krēmi, jo jutīgākajiem cilvēkiem plānajai plakstu ādai var parādīties alerģiska reakcija.  Skin Cancer Foundation atklāj, ka plakstu ādas vēzis ir 5-10% vēžu slimniekiem.
 • Cenšaties neuzturēties tiešos saules staros no plkst.11-15.
 • Neaizmirstiet lietot uzturā daudz ūdens!
 • Bieži vien vecāki parūpējas par savām acīm, bet aizmirst par saviem bērniem, tādēļ jāatceras, ka bērni ir vēl jutīgāki pret UV stariem- parūpēsimies arī par viņiem!

 • Dalies Facebook

1 Komentārs

  Tavs komentārs par rakstu