Lēcas, kas tonējas saulē!

Uncategorized, brillesEvija Barkāne, aprīlis 8, 2016 10:07 | 755 skatījumi | Drukāt rakstu
Fotohromās lēcas ir lēcas ar speciālu pārklājumu, kuras reaģē uz ultravioleto starojumu. Ārā saulainā dienā tās kļūst tumšas, bet telpā tās atkal kļūst caurspīdīgas.
Fotohromās lēcas mēdz saukt arī par „hameleoniem” tieši tādēļ, ka saules gaismā tās automātiski aptumšojas, bet iekštelpās automātiski kļūst gaišākas. Lai gan fotohromās lēcas nav tik tumšas kā saulesbrilles, toties tās nodrošina pilnīgu aizsardzību pret ultravioleto (UV) starojumu.
Lai gan fotohromās lēcas jeb „hameleoni” pasargā acis no UV starojuma, tomēr autovadītājiem tās nav īsti piemērotas, jo automašīnas priekšējais stikls aiztur saules UV starojumu, tādējādi fotohromās lēcas netiek pietiekami aptumšotas un nepasargā šoferi no apžilbšanas.
Fotohromajām lēcām piemīt dažādas īpašības, piemēram, tās var būt dažādās krāsās, izgatavotas no dažādiem materiāliem, vai arī atšķirties pēc tipiem. Mūsdienās fotohromās lēcas tiek gatavotas no dažādiem materiāliem, piemēram, polikarbonāta, parasta plastmasa vai stikla. Polimērs UV starojuma ietekmē krāsu maina ātrāk nekā stikls.
Fotohromās lēcas ir piemērotas arī bērniem, jo tie ārpus telpām pavada daudz vairāk laika nekā lielākā daļa pieaugušo. Eksperti apgalvo, ka iespēja saslimt ar kataraktu vai citām ar vecumu saistītām acu slimībām ir saistāma ar to, kā cilvēks savas dzīves laikā pasargā acis no UV starojuma, tādēļ tas, ka cilvēks jau kopš bērnības izmanto fotohromās lēcas, varētu atmaksāties.
Attēlā redzama fotohromo briļļu lēcu krāsu maiņa atkarībā no laika apstākļiem un saules ultravioletā starojuma ietekmes. Jo spēcīgāka ir saules ietekme (spēcīgāks UV starojums, nevis karstums!), jo tumšākas kļūst lēcas.
Piedāvājam noskatīties video, kura parādīts, kā cilvēks redz un jūtās hameleonu brillēs!
Materiāls tapis sadarbībā ar Fielmann optometristi un acim.lv jauno eksperti Kristīni Meļķi.
Birkas: , , ,

  • Dalies Facebook

Nav komentāru

Tavs komentārs par rakstu