Pasaules Diabēta dienas pasākums Rīgā

Vispārējā veselībaEvija Barkāne, novembris 3, 2016 14:53 | 221 skatījumi | Drukāt rakstu

Latvijas Diabēta asociācijas prezidents informē, ka pasaules diabēta dienas pasākumā cukura diabēta pacienti un cilvēki ar cukura diabēta riska faktoriem pirmo reizi šī pasākuma 23 gadu vēsturē varēs ne tikai veikt nozīmīgas veselības pārbaudes, bet arī konsultēties ar rekordlielu speciālistu skaitu, tā rodot atbildes labākai, veselīgākai dzīvei.

Katru gadu ārsti Latvijā nosaka diabēta diagnozi aptuveni 7000 cilvēkiem. Vairāk nekā 1000 diabēta pacientu gadā uzsāk ārstēties ar insulīna injekcijām, savukārt kopējais cukura diabēta pacientu skaits Latvijā sasniedzis jau 84 600 cilvēku (5,3% Latvijas iedzīvotājiem). Vēl vairāk ir cilvēku, kuriem ir paaugstināts risks saslimt ar cukura diabētu (skat. pie papildu informācijas) un kuriem būtu nepieciešams veikt veselības pārbaudes.

Pasaules Diabēta dienas pasākumā Rīgā interesenti varēs noteikt cukura līmeni asinīs, kaulu minerālo blīvumu, izmērīt asinsspiedienu, kā arī noteikt ķermeņa svaru un tauku daudzumu ķermenī. Ikviens bez maksas varēs konsultēties pie endokrinologa, uztura speciālista, psihologa, podologa, fizikālās medicīnas ārsta, rehabilitācijas ārsta, ārsta tehniskā ortopēda, protēžu ortopēda, kā arī farmaceita, iegūt daudzveidīgus informatīvos materiālus par to, kā sadzīvot ar cukura diabētu un tikko iznākušu žurnāla “Diabēts un Veselība” numuru. Īpašā izstādē speciālisti pastāstīs par glikometriem un citiem paškontroles līdzekļiem, vitamīniem diabēta pacientiem un uztura bagātinātājiem.

Īpašu piedāvājumu cukura diabēta pacientiem sagādājuši AS Sentor Farm Aptiekas farmaceiti sadarbībā ar AS Veselības centru apvienības (VCA poliklīnikas) ārstiem, kuri uzsākuši programmu Veselība + diabēta pacientiem, un arī par šo programmu vairāk varēs uzzināt Pasaules Diabēta dienas pasākuma laikā.

Latvijas Diabēta asociācijas prezidents endokrinologs Ingvars Rasa: “Cukura diabēta profilaksē un ārstēšanā ļoti būtiski ir nodrošināt multiprofesionālu pieeju, iesaistīt dažādus veselības aprūpes speciālistus un, protams, arī pašu pacientu savas veselības aprūpē un kontrolē. Pasaules Diabēta dienas pasākumā šoreiz būs iespēja ne tikai veikt būtiskas veselības pārbaudes, bet arī bez maksas saņemt padomus par turpmāk veicamajiem soļiem savas veselības kontrolē un uzlabošanā, lai uzsāktu ceļu uz veselīgāku dzīvi un labāku pašsajūtu jau tūlīt, neatliekot ne brīdi.“

Latvijas Diabēta asociācijas Pasaules Diabēta dienas pasākums notiks 5.novembrī no plkst. 10:00 līdz plkst. 14:00 Rīgas Valsts 2. ģimnāzijā K.Valdemāra ielā 1.

Ingvars Rasa

Latvijas Diabēta asociācijas prezidents

mob.tel.: 29238563

e-pasts: dr. irasa@inbox.lv

Papildu informācija

Pēc Pasaules Veselības organizācijas (PVO) datiem, pasaulē ar cukura diabētu slimo 430 miljoni cilvēku, Eiropā – 80 miljoni, bet Latvijā ir ap 84 600 reģistrēto pacientu. Diabēts ir galvenais akluma, nieru mazspējas, sirdslēkmju, insulta un kāju amputācijas cēlonis. Ik pēc desmit sekundēm pasaulē no diabēta izraisītām komplikācijām mirst kāds cilvēks. PVO prognozē, ka 2030. gadā cukura diabēts būs septītais galvenais slimību izraisītais nāves cēlonis pasaulē.

Jums ir palielināts risks saslimt ar 2. tipa diabētu, ja:

  • kāds no jūsu 1. pakāpes ģimenes locekļiem slimojis ar cukura diabētu;

  • jūs esat vecāks par 45 gadiem;

  • jums ir lieks ķermeņa svars (ķermeņa masas indekss lielāks par 27 kg/m2; tas nozīmē, ka ķermeņa svars ir 120% no normālā svara);

  • grūtniecības laikā jums bijis cukura diabēts;

  • jūs esat sieviete, kas dzemdējusi bērnu smagāku kā 4,1 kg;

  • jums ir paaugstināts asinsspiediens (≥140/90 mmHg);

  • jums ir pazemināts augsta blīvuma lipoproteīna holesterīna līmenis asinīs (≤0,9 mmol/l) un/vai paaugstināts triglicerīdu līmenis asinīs (≥2,82 mmol/l);

  • jūsu svars piedzimstot bijis augstāks vai zemāks par normu;

  • jūs smēķējat.

Par Pasaules Diabēta dienu

Pasaules Diabēta diena Latvijā tiek atzīmēta jau 23 gadus, ar mērķi informēt sabiedrību par cukura diabēta pirmajām pazīmēm, riska faktoriem, komplikācijām un ārstēšanas iespējām. Starptautiskā Diabēta federācija Pasaules Diabēta dienu oficiāli izsludināja 1991.gada 14.novembrī, tā godinot vienu no insulīna atklājējiem – Frederiku Bantingu, kuram šajā datumā ir dzimšanas dienā. 2006. gada 14. novembrī ANO pieņēma vēsturisko rezolūciju Nr.61/225, pasludinot 14. novembri par oficiāli ANO atzīmējamu Pasaules Diabēta dienu.

Šī gada Diabēta dienas tēma ir: Redzeslokā cukura diabēts. Rīkojieties šodien, lai mainītu nākotni!

Birkas: , , ,

  • Dalies Facebook

Nav komentāru

Tavs komentārs par rakstu