Vai visi kontaktlēcu kopšanas šķīdumi ir vienādi?

Jautājumi, kontaktlēcasIrina Kezika, augusts 19, 2010 08:53 | 1,744 skatījumi | Drukāt rakstu

Pastāv smalks balanss starp kontaktlēcas materiālu, kopšanas šķīdumu un acs virsmas veselību.

Atbilstoša kopšanas šķīduma nozīmēšana būtiski palielina kontaktlēcu nēsāšanas komfortu un ilgumu.

Ideālais kopšanas šķīdums.

Visas kompānijas, kas ražo kontaktlēcu kopšanas šķīdumus, tiecas pēc pieciem zelta kritērijiem. Ideālais kopšanas šķīdums:

 1. dezinficē
 2. nav alerģisks acs virsmai
 3. vienkārši lietojams
 4. efektīvi attīra no nogulsnēm (tauki, olbaltumi un citi)
 5. pieejams

Nesaderības izpratne.

Nozīmējot kopšanas šķīdumu speciālists ņem vērā vairākus kritērijus:

 1. Detalizēta pacienta anamnēze („redzes vēsture”)
 2. Kontaktlēcu materiāls
 3. Pacienta līdzestības potenciāls

Ir zināms, ka kontaktlēcu kopšanas šķīdumi var izraisīt acs priekšējo daļu alerģisko reakciju. Parasti klīniski nozīmīgāku alerģisko reakciju izraisa konservants, kas ir kopšanas šķīduma sastāvā- polyhexinide (PHMB)- savienojumā ar liela ūdens satura (hidrogēla) kontaktlēcu materiāliem. Bet ir pierādīts, ka arī citi konservanti var provocēt dažādas pakāpes alerģiskas reakcijas gan ar hidrogēla, gan ar silikonhidrogēla kontaktlēcu materiāliem.

No visa iepriekšminētā var secināt:

 1. Ja jums ir nozīmēts konkrēts kopšanas šķīdums, nemainiet bez speciālista (optometrista vai acu ārsta) konsultācijas.
 2. Parasti alerģisko reakciju provocē ne tikai kopšanas šķīdums pats par sevi, bet gan biežāk konkrēta kopšanas šķīduma un konkrēta kontaktlēcu materiāla nesaderība.
 3. Ja jums ir dedzinoša sajūta, kas pēcāk pāriet, ieliekot kontaktlēcas (tikko izņemtas no konteinera ar kopšanas šķīdumu), ir jādomā par iespējamo alerģiju.
 4. Problēmu var arī nejust. Kad acs ir adaptējusies kontaktlēcu nēsāšanai, tai samazinās virsmas jutība, līdz ar to ļoti bieži cilvēks var arī nezināt, ka ir problēma. To var atklāt tikai kontroles vizītes laikā, kura kontaktlēcu nēsātājiem notiek ik pēc pusgada.

Dažreiz atbilstošā kopšanas šķīduma piemeklēšana ir visai smalks pasākums.

Gadījums no prakses.

Jaunā sieviete, kura agrāk nav nēsājusi kontaktlēcas, atnāca uz pirmo kontaktlēcu vizīti. Vizītes laikā netika atklātas nekādas problēmas un tika uzliktas mīkstas 1 mēneša kontaktlēcas X plus nozīmēts kopšanas šķīdums Y.

Obligātā kontroles vizīte ir pēc mēneša, kur speciālists skatās, kā acis reaģē uz kontaktlēcām un jautā pacientam ,kā viņš jūtas ar kontaktlēcām, vai tās acīm nesagādā problēmas. Šādas apskates laikā ar mikroskopu tika atklāta nopietna alerģiska reakcija, kas prasīja atbilstošu aprūpi.

Kontaktlēcu nēsāšana tika atjaunota pēc 2 nedēļām. Tad bija nozīmētas kontaktlēcas X un nozīmētas kopšanas šķīdums Z. Atkārtotā kontroles vizītē pēc mēneša vairs nekādas alerģiskas reakcija netika konstatētas.

Līdz ar to tika parakstītas kontaktlēcas X un kopšanas šķīdums Z.

Iepriekš aprakstītais gadījums nav retums un aptuveni 1 no 20 cilvēkiem ir nepiemērots kopšanas šķīdums.

Birkas: , , ,

 • Dalies Facebook

2 Komentāri

  Tavs komentārs par rakstu