Kontaktlēcu izmēram ir nozīme

kontaktlēcasIrina Kezika, jūnijs 24, 2010 09:23 | 2,904 skatījumi | Drukāt rakstu

Kontaktlēcām gluži kā apaviem ir dažādi izmēri. Bet, atšķirībā no apaviem, kur katrs pats var atrast sev piemērotu pāri, kontaktlēcās var piemeklēt un izrakstīt tikai speciālists: optometrists vai acu ārsts.

Tātad, kas raksturo mīksto kontaktlēcu izmēru?

kontaktlēcas

  • Kontaktlēcas bāzes izliekums (base curve). To parasti apzīmē ar cipariem – 8.3, 8.4, 8.5, 8.6, 8.7, 8.8, 8.9, 9.0. Šo parametru speciālists piemeklē, vadoties pēc radzenes izliekuma, kas variē katram cilvēkam. Svarīgi! Ja kontaktlēcas bāzes izliekums neder un lēca ir par vaļīgu, tad parasti pacients sūdzēsies par nestabilu redzes asumu un diskomfortu. Ja lēca ir pa ciešu, tad cilvēks var arī nejust diskomfortu. Tomēr, tā kā zem lēcas nenotiek normāla asaru apmaiņa un ar asarām neizskalojas atmirušas radzenes epitēlija šūnas, var attīstīties toksiskā reakcija. Turklāt, ja lēca ir pa ciešu, tad tās malas saspiež konjunktīvas asinsvadus apkārt radzenei un traucē barības vielu piegādi radzenei.

base curve

  • Kontaktlēcas diametrs. Apzīmē ar cipariem -- 13.8, 14.0, 14.2, 14.4, 14,5. Šo parametru izvēlas vadoties pēc radzenes diametra. Svarīgi! Diametram jābūt aptuveni 2-3 mm lielākam par radzenes diametru. Ja kontaktlēcas diametrs ir ļoti tuvs radzenes diametram, vai citiem vārdiem pa mazu, tad kontaktlēcas mala mehāniski traumēs radzenes epitēliju pie mirkšķināšanas, kas var draudēt ar radzenes erozijas attīstību. Bīstami ir tas, ka parasti pats kontaktlēcu nēsātājs nejūt diskomfortu, kas liktu viņam aizdomāties, ka lēca neder, bet, kad sāk sajust, ka kaut kas nav labi, tad jau ir par vēlu, jo ir skarti radzenes dziļākie slāņi un vajag nozīmēt ārstēšanu, kā rezultātā kontaktlēcas valkāt vairs nedrīkst.

Viss būtu vienkārši, ja tikai izmērot divus radzenes parametrus (radzenes izliekumu un diametru) varētu pateikt kuras lēcas der, BET kontaktlēcu izmēru atbilstību var konstatēt tikai optometrists vai acu ārsts, apskatot lēcas piegulēšanu un kustības uz radzenes ar biomikroskopu.

Savā praksē bieži nākas dzirdēt, kā cilvēki pie kases saka, ka viņi lieto „x” kontaktlēcas, bet tagad grib pamēģināt kaut ko citu, un lai pārdevējs viņiem kaut ko iesaka. Gribas uzsvērt, ka ar tādu paviršu attieksmi pret savām acīm var iedzīvoties lielās nepatikšanās, jo pats cilvēks, kā es jau minēju, var nejust, ka lēca neder.

Rūpējaties par savām acīm un Jūs veiksmīgi nesasiet kontaktlēcas ilgus gadus!

Birkas: , , , ,

  • Dalies Facebook

1 Komentārs

    Tavs komentārs par rakstu