Kontaktlēcu īpašības

kontaktlēcasIrina Kezika, jūnijs 29, 2010 22:20 | 2,356 skatījumi | Drukāt rakstu

Jebkuram kontaktlēcu nēsātājam ir svarīga acu komforta sajūta. Līdz ar to tagad daudzos simpozijos un konferencēs runā par faktoriem, kas ietekmē komforta sajūtu kontaktlēcu nēsāšanās laikā. Pie tiem var pieskaitīt cilvēka vispārējo veselības stāvokli, lietotos medikamentus, ārējās vides apstākļus, pat uztura bagātinātājus un ēšanas ieradumus, kuri var izmainīt asaru kvalitāti un daudzumu, kas savukārt ietekmē komforta sajūtu pie kontaktlēcu nēsāšanās.

Kontaktlēcas arī nav visas vienādas. Lai labāk saprastu ar ko tās var atšķirties, piedāvāju jums iepazīties ar to īpašībām un saprast, kā dažādi aspekti var ietekmēt komforta sajūtu. Šeit es izskatīšu uz šo dienu populārāko kontaktlēcu veidu – silikonhidrogēla mīkstās kontaktlēcas.

1. Skābekļa caurlaidība (Dk/t). Silikonhidrogēla kontaktlēcu vidū, kad Dk/t sasniedz vērtību ap 90 vienībām, tad tas rādītājs, cik daudz radzene faktiski „patērē” skābekļa (oxygen flux), vairs praktiski neatšķiras. Līdz ar to nav svarīgi, vai lēcu skābekļa caurlaidība ir 175 vienības, vai 110, skābekļa plūsma caur radzeni, respektīvi, ir 98% un 99%. Arī netika pierādīts, ka, jo augstāka ir skābekļa caurlaidība, jo lielāks komforts. Tātad ir svarīgi, lai skābekļa caurlaidība būtu vismaz 90, jo tālāk tai atšķirībai vairs nav klīniski svarīgas nozīmes.

2. Elastības modulis. Jo augstāks ir kontaktlēcas modulis, jo cietāka ir lēca un jo vairāk tāda lēca var mehāniski ietekmēt acs virsmu. Tomēr ar tādu lēcu ir vieglāk manipulēt, vieglāk ielikt un izņemt kontaktlēcu no acs, it īpaši tiem, kas tikko sāk nesāt kontaktlēcas.

3. Lubricitāte. Šis parametrs norāda to, cik lēcas virsma ir gluda. Jo gludāka virsma, jo mazāka berzēšanās starp plakstiņiem un kontaktlēcas virsmu un jo mazāk veidojas nogulsnes uz lēcas. Pateicoties tam ir lielāka komforta sajūta.

Konkrētu lēcu piemēri. Ūdens saturs. Skābekļa caurlaidība. Modulis (jo lielāks cipars, jo cietāka ir lēca). Lubricitāte -- berzēšanās koeficients (jo mazāks cipars, jo gludāka ir lēcas virsma un mazāka berzēšanas starp lēcas virsmu un plakstiņiem ). UV filtrs.

4. Mitrināšanās spējas. Parametrs, kas raksturo, cik daudz kontaktlēcas virsma piesaista ūdeni. Tātad -- jo mazāks ir mitrināšanās leņķis (skat. attēlu apakšā), jo ir labāka lēcas mitrināšanās, jo lēca būs  komfortablāka. Tagad daudzas kompānijas, kas ražo kontaktlēcas, uzlaboja tās mitrināšanas spējas – speciāli apstrādājot lēcas virsmu ar plazmu (Air Optix Aqua) vai iestrādājot mitrināšanas aģentus lēcas materiālā (Acuvue Oasys, Acuvue Advance)

Konkrētu lēcu piemēri. Mitrināšanās īpašības -- jo mazāks stabiņš, jo labāka lēcas virsmas mitrināšanas spēja. Zilie stabiņi -- lēca tikko no iepakojuma, zaļie -- lēca pēc kopšanas ar šķīdumu.

(galyfilcon A -- Acuvue Advacne, senofilcon A -- Acuvue Oasys, lotrafilcon A -- Night&Day, lotrafilcon B - O2Optix, balafilcon A - Pure vision, comfilcon A -  Biofinity )

Kontaktlēcu īpašības.

Jebkurām kontaktlēcu (k/l) nēsātājam ir svarīga acu komforta sajūta, līdz ar to tagad daudzajos simpozijos un konferencēs runā par faktoriem, kas ietekmē komforta sajūtu kontaktlēcu nēsāšanās laikā. Pie tiem var pieskaitīt gan cilvēka vispārējas veselības stāvokli, lietotus medikamentus, ārējas vides apstākļus, pat uztura bagātinātāji un ēšanas ieradumi var izmainīt asaru kvalitāti un daudzumu, kas savukārt ietekmē komforta sajūtu.

Kontaktlēcas arī nav vienādās. Un lai labāk saprastu ar ko tās var atšķirties piedāvājam jums iepazīties ar k/l raksturojumiem vai īpašībām un saprast kā tie var ietekmēt komforta sajūtu. Šeit mēs izskatīsim uz šodienu populārāku kontaktlēcu veidu – silikonhidrogēla (SiH) mīkstas kontaktlēcās.

1. Skābekļa caurlaidība (Dk/t). SiH k/l vidū kad  Dk/t sasniedz vērtību ap 90 to, cik daudz radzene „patērē” skābekļa (oxygen consumption) gandrīz neatšķiras. Līdz ar to nav svarīgi vai k/l skābekļa caurlaidība ir 175 vai 110 radzenes skābekļa patērēšana, respektīvi, ir 98% un 99%. Arī netika pieradīts, ka jo augstāka ir skābekļa caurlaidība jo lielāks komforts.

2. K/l modulis. Jo augstāks ir k/l modulis jo cietāka ir k/l, un jo vairāk tāda k/l var mehāniski ietekmēt acs virsmu, bet ar tādu lēcu vieglāk manipulēt, vieglāk ielikt un izņemt k/l no acs, it īpaši tiem kas sāk nesāt kontaktlēcas.

3. Lubricitāte. Šis parametrs norāda uz to, cik lēcas virsma ir gluda. Jo gludāka virsma, jo mazākā berzēšanās starp plakstiņiem un k/l virsmu, jo lielāka komforta sajūta. Šeit parādās vel viens svarīgs parametrs kā berzēšanās koeficents.

4. K/l mitrināšanas. Parametrs, kas raksturo cik daudz k/l virsma piesaista ūdeni. Tātad jo mazāk ir mitrināšanas leņķis, jo ir labāka k/l mitrināšanas, jo ir komfortablāka lēca. Tagad daudzas kompānijas, kas ražo kontaktlēcas uzlaboja k/l mitrināšanas spējas – speciāli apstrādājot k/l virsmu ar plazmu (Air Optix Aqua) vai iestrādājot mitrināšanas aģentus k/l materiālā (Acuvue Oasys, Acuvue Advance)

Birkas: , ,

  • Dalies Facebook

2 Komentāri

    Tavs komentārs par rakstu