Bērns un dators- droši?

Redze un acisEvija Barkāne, septembris 15, 2015 13:12 | 1,299 skatījumi | Drukāt rakstu
Bez mūsdienu tehnoloģijām dzīve vairs nav iedomājama. Tās tiek izmantotas jau no bērnības, bet- vai pārāk intensīva to lietošana nevar nodarīt kādu kaitējumu vēl augošajam organismam?

Kāds ir maksimāli pavadāmais laiks bērniem un pusaudžiem pie TV, planšetdatora, mobilā telefona u.c.?
Dažādos pētījumos (arī nesen veiktajā Latvijas Universitātes ERAF pētījumā) parādās informācija, ka pamatskolas vecuma bērns pie datora drīkst pavadīt ne ilgāk par 40 min. Pastāv ieteicamais pie datora pavadīto stundu skaits dienā, kas būtu strikti jānosaka bērniem:
  • Līdz 10 g vecumam- 30 min (15 min. strādā – 5 min. atpūšas – 15 min. strādā);
  • 10-13g- 1 h(20 min. strādā – 5 min. atpūšas – 20 min. strādā – 5 min. atpūšas – 20min. strādā);
  • 14-15g- 2 h (ik pēc 30 min strādāšanas pie datora jāatpūšas 5 min).
16 un vairāk gadus veciem bērniem pavadītais laiks pie datora nav noteikts, bet obligāti jāievēro pārtraukumi. Ja strādā pie datora 1 stundu, tad jāatpūšas vismaz 10-15 min, bet, ja divas stundas bez pārtraukuma, tad vismaz 20-30 min. Vēlams strādāt tuvuma darbu bez pārtraukuma ne ilgāk par 2 stundām.

Vai tiešām normām jābūt tik stingrām?
Datora lietošana ir slodze redzei, redzes sistēmai. Tāpat kā jebkurš muskulis, acis nogurst, nespēj vairs pilnvērtīgi veikt savu fokusācijas funkciju. Acis tiek pārpūlētas un rodas miglošanās tālumā vai tuvumā, nogurums, sāpes uzacu rajonā, acu sāpes, graušanas sajūta un asarošana. Un, jo ilgāk acis atrodas sasprindzinātā stāvoklī, jo grūtāk tās ir atslābināt.Pierādīts, ka īsi, regulāri pārtraukumi ir daudz efektīvāki nekā gari un neregulāri pārtraukumi -- mazas pauzes samazina slodzi, atpūtina acis. Ideālā gadījumā katram būtu jāatceras 20-20-20 likums! Tas nozīmē, ka ik pēc 20 min ir jāpaskatās tālumā uz 20 sekundēm.

Jāatceras, ka bērns spēj adaptēties dažādiem apstākļiem, pat tad, ja viņam ir redzes problēmas, viņš nesteigsies to atklāt, jo domās, ka tas ir normāli un pieņemami. Līdz ar to pirmā lielā atbildība, protams, ir jāuzņemas vecākiem. Ir jāseko līdzi bērna izklaidēm pie datora, planšetdatora un mobilajām ierīcēm.


Kādi ir ieteicamie vingrinājumi acīm?
Atpūtas laikā ir jāpieceļas, jāpastaigā, tad jāskatās pa logu tuvumā -- tālumā, bet uz konkrētiem objektiem. Var uzlīmēt uz loga kādu punktu vai krāsainu uzlīmīti, kas bērnam būs interesantāk, un fiksēt skatu uz šo punktu un tālumā uz kādu uzrakstu tālumā. Tas liks acs muskuļiem darboties elastīgāk. Var atrast pāri ielai tālumā kādu uzrakstu -- fokusēt uz to, tad uz tuvumā 40cm attālumā esošu tekstu maziem burtiņiem. Nekustinot galvu, paskaties uz augšu, leju, pa labi, pa kreisi un slīpi visos virzienos. Par skatīšanās objektiem var izmantot arī visus istabas stūrus.

Kā vēl novēršama kaitīgā ietekme acīm?
Lietojot jebkuru datorierīci, būtu jāatceras arī par mirkšķināšanu! Ilgstoši nemirkšķinot, acis kļūst sausas, rodas acu apsārtums, graušanas sajūta. Bērns jau par to var arī nesūdzēties, jo spēles viņam liksies aizraujošākas, tomēr ļoti daudz laika ir jāpavada sarunājoties ar bērnu, arī šajā gadījumā pajautājot, vai nav graušanas sajūta, sāpes, nogurums, miglošanās.

Kam vēl jāpievērš uzmanība?

Apgaismojums, tā kvalitāte -- tumšākā apgaismojumā acis ātrāk nogurs.

Atspīdumi no loga vai apkārt esošās gaismas - gaismas stariem ir jākrīt tā, lai tie nemet ēnu uz darbu, ko bērns veic. Vienmērīgi apgaismota telpa ir ideālākais variants.

Darbavietas iekārtojums, skata leņķis, distance -- sēžot pie datora, pozai jābūt ērtai, mugurai – taisnai, pleciem jābūt atbrīvotiem, kājām – ceļos saliektām taisnā leņķī, pēdām ir jābūt stabili atbalstītām uz grīdas vai paliktņa. Arī planšetdators ir kā grāmata, līdz ar to labākais attālums lasīšanai ir aptuveni 30-40 cm no acīm, bet datora monitoru vēlams novietot 45-70 cm attālumā no acīm, kas atbilst izstieptas rokas attālumam.

Galvenās pazīmes, kas liecina par bērna redzes problēmām
Bērns miedz acis, bērna galva ir noliekta vai pagriezta īpašā leņķī, kad lasa vai skatās TV. Lai saskatītu, bērns aizver vienu aci vai pietuvina apskatāmo objektu tuvāk vienai no acīm. Bērns nespēj ilgstoši lasīt vai jauc burtus. Ja rodas šādas sūdzības, bērns noteikti jāved pie acu ārsta!
Rotaļas laukā svaigā gaisā taču ir daudz foršākas nekā pie datora!
Rūpēsimies par saviem bērniem!
Birkas: , ,

  • Dalies Facebook

Nav komentāru

Tavs komentārs par rakstu